U ZADRU POČEO MEĐUNARODNI SUSRET EUROPSKIH TAJNIŠTAVA KURSILJA

Bog nas ne poziva da postanemo dobri kursiljisti, nego da budemo bolji kršćani – jedna je od poruka trodnevnog međunarodnog Susreta europskih tajništava Kursilja koji je počeo u četvrtak 22. rujna misnim slavljem u katedrali sv. Stošije u Zadru, a predvodio ga je mons. Ivan Mustać, nadbiskupijski povjerenik za crkvene pokrete. Na kraju mise sudionicima se obratio i zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Srdačno je pozdravio 60 sudionika iz 11 europskih zemalja, izrazio dobrodošlicu i poželio uspjeh radu. „Drago mi je što se susret događa u zadarskoj nadbiskupiji. Neka vam dani budu ispunjeni prenošenjem osobnog svjedočanstva i traganjem za onim koji jedini može ljudsko srce uvjeriti i usmjeriti“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da kršćani ponekad nisu svjesni vremena u kojem žive. Sve više uočavaju kako je to važno i pozvani su pružati razloge svakome tko upita za obrazloženje vjere. Upozorio je na niz manipulacija sadašnjeg mentaliteta svijeta koje nije protiv Boga kao u komunizmu ili za Nerona i Dioklecijana, no na drugačiji način se ‘otpisuje’ Boga, da nije potreban i da se može živjeti bez Boga. „Ali vidi se i kako čovjek čezne za susretom s Bogom koji jedini može umiriti srce. Zato su nam ovakvi susreti potrebni – da i drugima prenesemo ‘Ja sam se uvjerio – Bog mi treba. Mogu li to reći? Možemo li to podijeliti međusobno“ upitao je nadbiskup Puljić.

Kursiljo je doprinos novoj evangelizaciji, istaknuo je mons. Mustać, dodavši da je taj međunarodni susret u Zadru i duhovna obnova. „Svaka obnova započinje obnovom duha. Naš narod ima iskustvo kao i starozavjetni, koji je došao iz zatočeništva, Babilonskog sužanjstva; odmah su počeli podizati svoje kuće. A Božja riječ kaže da najprije treba obnoviti dom Gospodnji. To je početak obnove. Kad narod obnavlja Božji hram u Jeruzalemu, među narodom se događa nova evangelizacija koju provode proroci. Kad je velik dio naše zemlje bio srušen, Crkva je prvenstvenom zadaćom vidjela obnovu crkvi, tako je provodila i obnovu duha. Najvažnije je da svijet upozna Krista, a jedan od  načina i ambijenata za to je i Kursiljo“ rekao je mons. Mustać, istaknuvši da Kursiljo, živa Crkva, doprinosi obnovi duha u svijetu koji kaže da grijeha nema. Upravo to, ‘Djelovanje kursiljista u životnom okruženju’ tema je koju sudionici izlaganjima i po skupinama razmatraju u sjemeništu ‘Zmajević’ u Zadru. Događaj organizira Koordinacijski odbor Europskih tajništava. Prije dvije godine takav je susret održan u Samoboru. Koliko im se svidjelo naše domaćinstvo potvrđuje činjenica da je europsko tajništvo poželjelo opet doći u Hrvatsku. Od 1996. g. u zadarskoj nadbiskupiji održano je više od 100 trodnevnih susreta Malog tečaja kršćanstva. Kursiljo djeluje i u Varaždinu, Slavoniji, Hercegovini i Crnoj Gori. Dosad je u Hrvatskoj trodnevni susret Kursilja pohodilo 8 000 ljudi, a u samostanu na Krapnju gdje se susreću bilo je 600 zainteresiranih ove godine. “Nismo izolirani, stvoreni njegovati samo svoj odnos s Bogom. To smo pozvani učiniti zajednički” rekao je don Andrija Vrane, odgovorni za Kursiljo za cijelu Hrvatsku. “Kursiljo nije sam sebi svrha. Ne stvaramo kursiljizam niti kursiljiste. Želimo stvoriti bolje kršćane. Zato kursiljo služi kao metoda. Iskustvo Kursilja je da laici laicima mogu prenositi vjeru. Ne samo vjeroučitelji, svećenici, nego laik laiku” istaknuo je don Andrija. Bit Kursilja je djelovanje u maloj skupini gdje se ljudi mogu otvoriti, to omogućuje da kroz čovjeka nešto izađe, ali i uđe. Kursiljo omogućuje steći iskustvo kako je u subratu Duh Sveti, i drugome Bog govori. “’Kroz tebe mi govori, kroz tebe mi Bog može i pomoći, kroz tebe ga mogu sresti. Možda ga i lakše u sebi otkrijem, kad vidim da si ga ti iskusio’. Temeljno u metodi je da prenosimo iskustva da je Krist živ, da i sad djeluje po svom duhu i omogućuje ljudima mir, radost i spasenje. Stvara se zajedništvo koje se ne može postići krvnim ni poslovnim vezama, nego Božjim duhom koji želi obnoviti čovjeka i svijet. Trebamo pogledati svijet oko sebe, kako učinkovitije svjedočiti. Ne prenosimo rečenice katekizma. Nauk se može pročitati. Ali iskustva nam fale. Zato je Sveti Otac govorio ‘Svjedočite, svjedočite’. Znači, prenosite iskustva iz susreta s Krisotm” rekao je don Andrija. Sudionici prijateljski učvršćuju zajedništvo i propituju kako kršćanski uvjerljivo živjeti, u želji da živi Bog zahvati i druge. “Ako smo Božji stan, hram, a ne ruševina, njegova se prisutnost da okusiti. Tada se osjećam slobodnim, iako sam vođen” istaknula je Christina Galwas, odgovorna za Kursiljo u Španjolskoj gdje je pokret i nastao 1948. g. u sklopu Katoličke akcije. Kursiljo je dar Božjeg duha koji otkriva smisao kršćanskog življenja, istaknuto je na susretu na kojem se razmatra kako poteškoće promatrati u Božjem svjetlu, jer, ističu, teškoća gledana Božjim očima postaje mogućnost. Kursiljo je došao u Hrvatsku 1974. g. posredstvom zagrebačkog biskupa Mije Škvorca. U Austriji je tri dana kao učenik sjedio među laicima a onda rekao: Kao professor, pročitao sam svu literaturu o sakramentima, ali ovakav pristup nigdje nisam našao. ‘Jer je vidio da se tu odvija Božji život, da izbija iz konkretnog života ljudi’, istaknuo je don Andrija Vrane.