NADBISKUP KRSTIO ŠESTO DIJETE U OBITELJI GULAN U GORICI

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić u nedjelju 14. kolovoza u župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja u Gorici predvodio je svečano misno slavlje za vrijeme kojeg je krstio Leona, šesto dijete u obitelji Nives i Damira Gulana. Za krštenje se kaže da je sakrament preporođenja, novog rođenja. Novo rođenje događa se odozgor, po Duhu Božjem, rekao je nadbiskup, pojašnjavajući u propovijedi trostruko značenje vode kojom se dijete krsti; voda je temelj koji znači život, ali i zatirač života koja čovjeka stavlja u smrtnu situaciju; no, voda i čisti i pere. „Kod krštenja je taj simbolizam nazočan u sva tri značenja. Krštenje znači novi život, čiji je početak novo rođenje. U Kristovom sakramentu voda je počelo novog rođenja u kojem čovjek umire starom, a rađa se kao novo stvorenje, dijete Božje“ rekao je mons. Puljić. Kad roditelji odluče krstiti dijete oni kao prvi učitelji vjere preuzimaju obvezu odgajati ga kršćanski, naglasio je nadbiskup, dodavši da će ga zato učiti kako se prekrižiti i moliti, voditi u crkvu na misu. Istaknuo je potrebu molitve u svakom trenutku života, radosti i žalosti, te je poželio da djeca rastu u ozračju plemenitog i skladnog kršćanskog obiteljskog života. Uz novčani dar obitelji, nadbiskup Puljić roditeljima je poklonio sliku bl. Ivana Pavla II. kako grli dijete. Gulanovi su uzorna kršćanska obitelj čija su dvojica sinova redovni ministranti u župi.