PROSLAVA BLAGDANA GLAVOSJEKA SV. IVANA KRSTITELJA U POLIČNIKU

Narod koji štuje svece kršćanski je narod koji se ne boji smrti ni nasilja, jer vjeruje u višu Božju pravdu, poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodeći na blagdan Glavosjeka sv. Ivana Krstitelja u ponedjeljak 29. kolovoza svečano misno slavlje u župi Poličnik koja časti Ivana Krstitelja još od 14. st. Suslavili su župnik Zvonimir Ćorić i osmorica svećenika. Slavlje je počelo procesijom s kipom Ivana Krstitelja kojem je puk nakon mise iskazao zavjet, a pjevanje je animirao tamburaški sastav mladih iz Novog Travnika koji su sa župnikom Stipom Kneževićem samo za tu prigodu došli uveličati blagdan. Tradiciju su uprizorili i članovi KUD-a Carza iz Poličnika, što je naziv za odjevni predmet njihove narodne nošnje. Sveci ne zastarijevaju i narod im se rado utječe, rekao je mons. Puljić, istaknuvši da je Ivan Krstitelj bio Isusov preteča koji mu je pripravio put propovijedanjem, pozivom na obraćenje i krštenjem. Isus je započeo javno djelovanje nakon krštenja u rijeci Jordan po Ivanovim rukama; uz Isusa i Mariju, Crkva slavi još samo njegov rođendan. To potvrđuje koliko je on veliki i značajan svetac. „Premda je živio prije dvije tisuće godina, on je i suvremen svetac. Ivan je bio navjestitelj Božje srdžbe i pravde. Ni pred kim nije imao straha. Koljena mu nisu klecala ni glas podrhtavao pred moćnicima ovog svijeta. Zanosno i uvjerljivo je propovijedao pa ga je i Herod volio slušati. Ivan nije bio trstika koju vjetar okreće kako hoće, nego hrast kojem ni najjače bure ne mogu nauditi. Imao je jasna načela kojima je ostao vjeran do kraja. Nije popustio ni pred Herodom i njegovom priležnicom Herodijadom. Zato je Isusu bio drag pa ga je pohvalio kako se takav od žene nije rodio. Svojim propovijedanjem i pokorom, žrtvom i smrću Ivan je zaslužio takve pohvale“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je svojim životom blizak i hrvatskom vjerniku patniku. Mnogi su se othrvali zavodljivim ideologijama, a to je blisko i čovjeku Poličnika čiji je kraj oduvijek bio pod udarom osvajača, pa i u Domovinskom ratu. Zato se puk Poličnika osobito sjeća svih, osobito 20 hrvatskih branitelja poginulih u njegovoj obrani, te im iskazuje počast cvijećem i svijećama kod velikog križa u parku pokraj župne crkve. „Koliki su stradali diljem Ravnih kotara i šire jer nisu htjeli pogaziti svoju vjeru. Nisu htjeli zanijekati svoje narodne korijene i odreći se kršćanskih načela; ni kada su tu vladali Mlečani i Turci. Sv. Ivan im je u tome bio nadahnuće i zaštitnik. Nije bilo lako othrvati se silnim zastrašivanjima. Od Samuila, Nemanjića, sultana, četnika i partizana do naših dana“ istaknuo je mons. Puljić, podsjetivši na prijetnje hrvatskom čovjeku da se odrekne svoje vjere, korijena, kulture, svoga jezika i zavičaja, uz lažna obećanja svjetle budućnosti prožete mistikom istoka, nadgradnjom Marksove kritike religije i anacionalnom ideologijom slavenstva. „Bilo je, nažalost, i onih koji su nasjeli zavodljivim udicama takvih obećanja. Ali Bogu hvala što je puno više bilo onih koji su ostali uzgor, neustrašivi kad su ideali i vjernost u pitanju. Gdje bismo danas bili da nije bilo tih hrabrih i svjesnih ljudi iz naše prošlosti? Kuda bismo došli da su se naši preci klanjali svima koji su prolazili ravnicama i planinama Lijepe naše? Blažen je čas kad su spoznali što im znače Crkva, vjera i sakramenti te su i nas uputili tim stazama i pomogli da otkrijemo važnost toga. Blažen je čas kad smo spoznali ulogu naših očeva i majki i značenje obitelji za naš narod“ rekao je mons. Puljić, dodavši da je zborovanje oko sv. Ivana znak naše ljubavi prema Božjem Jaganjcu, Isusu, kome je Ivan pripravljao put. Ono je i znak zahvalnosti na daru Crkve i javno očitovanje da volimo Crkvu koja je stup istine i produženo Isusovo utjelovljenje.