ODRŽANE DUHOVNE VJEŽBE ZA SVEĆENIKE REĐENE U ZADNJIH DESET GODINA

Živjeti po savjesti koja je formirana po Božjoj ljubavi i zakonu, poticaj je mostarsko duvanjskog biskupa Ratka Perića koji je 3. rujna u samostanu franjevaca trećoredaca na Školjiću završio duhovnu obnovu trodnevnog susreta svećenika Zadarske nadbiskupije zaređenih u zadnjih deset godina, na kojem je sudjelovao i zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Mons. Perić je potaknuo na molitvu za nova zvanja, da svećenici ustraju na izabranom putu i budu vjerni evanđelju. Svećenicima je predstavio deset razmatranja o liku Joba patnika. „Svećenik nosi u sebi Joba i uvjerenje ako dobro čini i pravedno postupa, Bog mu je dužan uzvratiti, dati, ne smije ga provoditi kroz patnje i križeve. No, mi nismo vlasnici svog života. Bog je vlasnik života i on raspolaže našim životom. Svećenik mora biti svjestan da Bog može intervenirati kad god hoće, što i kako hoće, a čovjek mu se treba pokoriti jer je Bog vlasnik, Gospodin i životvorac. On tvori život“ istaknuo je mons. Perić, dodavši da Bog želi da budemo ponizni, s njegovim sposobnostima i kapacitetima, s mogućnošću rasta, talentom koji će se razvijati školovanjem, odgojem, dijalogom, iskustvom. „Poniznost je bitna u životu, Crkvi i društvu. Samo ako imaš zdravu poniznost, ne bolesnu oholost i umišljenost, moći ćeš ispravno napredovati“ poručio je biskup, upozorivši da u naravi imamo oholost; ona dolazi iznutra, ali i izvana, kad se pred drugima koji kritizira ili hvali, čovjek želi afirmirati. „Nigdje čovjek nije tako iskren kao u ispovijedi, nikad nismo autentičniji nego u ispovijedi. Job se borio za autentičnost. U životu je nastojao sasvim otvoreno i iskreno. U tom smislu uzor je i svima nama. Job je antipod Isusa Krista po svojoj patnji, prihvaćanju Božje volje i predanju Bogu“ naglasio je mons. Perić. U pripremi za ispovijed biskup je raščlanio zapovijedi koje predstavljaju i naputke u socijalnim odnosima potaknuvši na preispitivanje savjesti, između ostalog i kontrolu srca i osjećaja u borbi između savjesti i požude. „Mislimo da ćemo biti ‘manji’ ako ne budemo radili prema trenutačnoj strasti, protiv zakona trajne savjesti. Strast ti diktira ovdje i sad, a savjest ti kaže, gledaj vječnost. Savjest gleda dugoročno. Savjest je obložena stidom“ rekao je mons. Perić istaknuvši kako nije važno samo zla se kloniti, nego i dobro činiti. „Obično ne daje onaj koji ima, nego onaj koji ima srca. Ali, neće čovjek ostati siromašan. Ne može Bog sebe osiromašiti; kad si s Bogom ne možeš biti siromašan jer te obogaćuje svojim bogatim milostima“ poručio je mons. Perić. Upozorio je na želju za lagodnim životom i pohlepu u odnosu na drugu osobu, subrata, zajednicu, na idole koji se ljubomorno čuvaju i pohlepno paze, ako se osoba s ičim suživjela a da nije Bog. Jedno od razmatranja biskup je zaključio riječima da je Božja volja njegova ljubav, a ona je inteligentna, mudra, savršena. Bog zna bolje o meni nego ja o sebi i voli me više nego ja sebe volim. Nasuprot župi Preko na otoku Ugljanu nalazi se otočić Školjić, a na njemu franjevački samostan sv. Pavla pustinjaka iz 15. st. u kojem su živjeli redovnici pavlini. Pokraj samostana nalazi se objekt u kojem je od 1930.-1943., zbog nemogućnosti djelovanja u okupiranom Zadru, djelovala hrvatska katolička tiskarna don Ive Prodana, kao žarište hrvatskog nakladništva i duhovnosti.