PRVI SUSRET BRAČNIH PAROVA ŽUPE RADOVIN

Prvi susret bračnih parova župe Radovin u zadarskom zaleđu održan je u subotu 23. srpnja u župnoj crkvi Gospe od Zdravlja u Radovinu. Tragom još uvijek živog odjeka nacionalnog susreta hrvatskih katoličkih obitelji s papom Benediktom XVI., radovinski župnik Srećko Frka Petešić predvodio je svečano misno slavlje u župnoj crkvi, a potom je zajedništvo nastavljeno druženjem u pjesmi i molitvi pokraj škole. „Brak je najstarija ustanova čovječanstva koju ništa nije moglo uništiti. Tu jaku vezu Jahve uspoređuje kao zajednicu između Boga i izraelskog naroda. Iz braka muškarca i žene nastaje obitelj koja postaje temeljna stanica društva. Kakve su nam obitelji, takvi su nam Crkva i narod. Bog se u obitelji rađa, raste, odgaja, cvjeta zajedništvo, uči se ljubav“ rekao je don Srećko, sa žaljenjem ustvrdivši da se u sadašnjem teškom vremenu razbijaju brakovi kao da su od stakla. „Da do toga ne bi došlo, treba se žrtvovati, odricati, nastojati učvrstiti zajedništvo i ugledati se na obitelj Josipa, Marije i Isusa. Učinite sve da jedni druge volite i razumijete, da se pomažete i međusobno žrtvujete kao što se Krist žrtvovao za nas. Onda ćete biti svijetli primjer djeci i okolini“ poručio je supružnicima don Srećko. Susret je nastao na inicijativu župnika Petešića i župnog pastoralnog vijeća kako bi u vremenu krize braka potaknuo na osvještavanje vrednota koje brak čine uspješnim i postojanim. Za vrijeme mise, 68 prisutnih parova s bračnim stažem od 10 do 50 godina, što brojkom čini gotovo sav puk Radovina, obnovili su bračni zavjet prisjetivši se svog vjenčanja, a u susretu je sudjelovalo i 11 udovaca i udovica. Najstariji bračni par je Milka i Pere Rudela, a najmlađi Natalija i Marin Žeželj. Za taj su se susret župljani zadnjih mjeseci pripremali molitvenim susretom u crkvi. Zahvalni znak sjećanja na to jedinstveno okupljanje je ikona s motivom Svete obitelji u srebru, dar župniku, a bračnom paru spomen pergamena s natpisom poruke Ivana Pavla II. ‘Obitelji, u pravu si…’.