DUHOVNE VJEŽBE ZA PREZBITERAT ĐAKONA ZADARSKE I SPLITSKO-MAKARSKE NADBISKUPIJE

Ususret svećeničkom ređenju koje će doskora primiti, četiri zadarska, jedan splitski i jedan hvarsko-bračko-viški đakon sudjelovali su na duhovnim vježbama od 10. do 16. lipnja u franjevačkom samostanu u Slanom. Voditelj vježbi don Edvard Punda, duhovnik Centralnog bogoslovnog sjemeništa u Splitu, budućim svećenicima posvjedočio je svoje iskustvo svećeništva te je razlagao kakav bi trebao biti svećenik današnjice. Tragom misli pape Benedikta XVI. da su duhovne vježbe vrijeme odmora i osluškivanja, đakoni su svoje pripreme ređenja i mlade mise obogatili sudjelovanjem u duhovnim vježbama kao prigodi za dodatno osluškivanje Božje riječi u nasljedovanju Krista čistim srcem. Svakog dana đakoni su sudjelovali u misnom slavlju, osobnoj i zajedničkoj molitvi, razmatranju Božje riječi, euharistijskom klanjanju. Don Edvard je govorio o liku svećenika opisujući i osobnost Mojsija, Davida, govorio je o odnosu svećenika prema Mariji, Crkvi, subraći, grijehu. Istaknuo je značaj njegovanja osobne molitve s Gospodinom odakle će crpiti nadahnuća za svoj pastoral i rad. Taj je susret đakone dodatno ohrabrio na putu njihova razvoja; svećenik treba biti čovjek riječi i djela, rekao je don Edvard koji je na povratku đakone upoznao i sa svojom rodnom župom pokraj Dugopolja, kad su posjetili i špilju Vranjaču. Sudionici susreta osobito su zahvalni gvardijanu slanskog samostana fra Ljudevitu Lasti na srdačnoj dobrodošlici i domaćinstvu.