Blagdan sv. Mihovila, Gabrijela i Rafaela u vojarni "sv. Gabrijel" u Zemuniku

p1012249“Što znači u državnoj instituciji, vojarni, slaviti svete Mihaela, Gabrijela i Rafaela; što znači štovati anđele? Ima li anđela za državu?” upitao je fra Ivan Nimac, biskupski vikar Vojnog ordinarijata u RH u propovijedi blagdanskog misnog slavlja koje je u utorak 29. rujna predvodio u Vojnoj kapelaniji ‘Sv. Gabrijel’ u vojarni u Zemuniku. Potaknut diskusijama o prisutnosti Crkve u državnim institucijama, fra Ivan je rekao da je i blagdan svetih arkanđela svima poticaj i izazov da razmišljaju koja je uloga vjere u sekularnoj državi. “To je legitimno i dobro je da društvo o tome diskutira. No ljudi koji gledaju na svijet bez Boga žele nametnuti da sekularna država znači bezbožna država. A ona to nije. Riječ ‘sekularno’ dolazi od latinskog secularis i znači svjetovno. Dakle, nema vjere ni ideologije kojoj bi služila, nego se bavi ljudima u ovom svijetu. Ne spada na državu da raspravlja ima li Boga ili nema. Ali na svaku državu – pa i sekularnu – i njene institucije – spada da se brine za čovjeka. Da se brine i za religioznog čovjeka!” poručio je fra Ivan Nimac istaknuvši da sve institucije u brizi za čovjeka trebaju voditi brigu o cjelovitosti njegove osobe, dakle i o njegovoj duhovnosti. Upozorio je i da nevjernici ne prihvaćaju kao svoju istinu da nemaju dušu jer se doživljavaju kao duhovno biće. “Francuski ideolog sekularne države opisao je duhovnost za nevjernike. Jer ljudi bez duhovnosti ne mogu živjeti. Čovjek bez duhovnosti je laž. Iz iskustva ispitivanja, kriminalisti kažu da je laž toliko protuprirodna čovjeku, da cijelo njegovo biće reagira na laž. Ako tijelo tako reagira, kako tek čovjekova duša reagira na neisitnu o sebi? Čovjeku je istina toliko potrebna da će eksplodirati ako ga se drži u laži. Čovjeku se može reći da nema Boga. Ali ne može mu se reći ‘Ti nisi duhovan, tebi ne treba duhovnost’. Zato je ponuditi čovjeku duhovnost humano” poručio je fra Ivan Nimac naglasivši da je najveće pitanje tko definira čovjeka i na čemu se zasniva njegovo dostojanstvo. Istaknuo je da svećenik dolazeći u državne institucije dolazi ljudima koji imaju dušu i traže istinu. “Sve vojske imaju duhovnike. Bez duhovnosti čovjek ne može funkcionirati ni kao pojedinac ni kao sustav. Pod tim otajstvom slavimo i blagdan arkanđela. U našem proživljavanju vjere anđeli imaju važno mjesto. U ulozi anđela kao transcedentnih bića Bog se očituje kao blizina, stvarnost života. Bog otvara mogućnost iskustva čovjeka kao duhovnog bića da može posvjedočiti istinu o sebi i čovjeku. To je kršćanski humanizam koji mora naći prostora za svjedočenje. To je sloboda vjere – otvoriti prostor da kršćani tu istinu mogu svjedočiti u svijetu. Onaj tko ne otvara tu mogućnost i koji ne poštiva tu slobodu ljudske savjesti pravi nasilje nad čovjekom” upozorio je fra Ivan Nimac poželjevši da nam sveti anđeli budu zaštitnici i pomognu naći istinu o sebi, posvjedočiti nju i istinu o našoj vjeri jer je Isus rekao da će nas istina osloboditi.

p1012250

Predvođeni zapovjednikom brigadirom Miroslavom Kovačem, u svečanoj misi sudjelovali su  policajci, vojnici, aktivni i umirovljeni vojni djelatnici. Misa je služena i za poginule branitelje. U blizini zemuničke kapele nalazi se i bista Rudolfu Perišinu, hrvatskom pilotu poginulom u akciji ‘Bljesak’ 1995. g., a njegovo ime nosi Zrakoplovna vojna škola u Zemuniku. “Našim nekadašnjim djelatnicima koji su s nama dijelili komad naše lijepe zemlje i branili je želimo reći hvala” rekao je zemunički vojni kapelan o. Ivo Topalović poželjevši da čuvamo darove koje nam je Gospodin povjerio i za sobom ostavljamo tragove po kojima ćemo biti prepoznatljivi, a to ćemo moći ako čuvamo božansko utkano u naša srca. Upućena je molitva da Bog duhovnim dobrima obdari odgovorne u vođenju naroda i vojnike osnaži za kršćansko svjedočenje. Svaku godinu misno slavlje u Zemuniku pjevanjem animira drugi crkveni zbor, a ove je godine to bio župni zbor sv. Roka iz Bibinja.