ODRŽAN SASTANAK SVEĆENIČKOG VIJEĆA

Sastanak članova Svećeničkog vijeća Zadarske nadbiskupije na poziv nadbiskupa Želimira Puljića koji je sjednicom i predsjedao održan je u ponedjeljak 23. svibnja u svečanoj dvorani sjemništa ‘Zmajević’ u Zadru. Tema je bila što to Nadbiskupsko sjemenište i Visoko teološko katehetska škola u Zadru mogu ponuditi za odgoj mladih, jer, rekao je mons. Puljić, Crkva je eminentno odgojna institucija, a svećenici nisu samo navjestitelji Riječi i djelitelji svetih tajna, nego i odgojitelji Božjeg naroda. Rektor sjemeništa don Čedomil Šupraha predstavio je mogućnosti koje ima malo sjemenište, a ravnatelj Katehetsko-teološkog instituta mr. don Elvis Ražov izvjestio je o sadašnjem i budućem stanju te visokoškolske ustanove u Zadru. U diskusiji o te dvije odgojno-obrazovne ustanove u nadbiskupiji, a tragom činjenice da odgoj ne uključuje  samo razvijanje umnih sposobnosti nego i oplemenjivanje osjećaja i jačanje volje, istaknuto je da treba uočiti kako, gdje, što i na koji način Crkva može učiniti na odgojno-obrazovnom polju. „Budući da nema savršene metode koju možemo naučiti i primjenjivati, odgojitelji se često nalaze pred teškoćama kako odgojno djelovati, kako mlade uspješno poticati da uče i napreduju u znanju; posebice kako odgojiti i oplemeniti njihovo srce. Nikakvo onda čudo što se roditelji i odgojitelji često osjećaju razapeti između želja i realnosti te govore kako su nemoćni u svojim pedagoškim pothvatima. No, to nipošto ne znači kako zbog toga treba rezignirano popustiti u odgajanju i poticanju mladih, prepustiti sve slučaju ili odustati. Pavlovo upozorenje kako se treba truditi bilo to zgodno ili nezgodno ispravno je pedagoško pravilo koje vrijedi za sva vremena“ rekao je mons. Puljić predloživši formiranje povjerenstva koje će sagledati sve važne elemente istaknute za vrijeme rasprave.