ĐAKONSKO REĐENJE O. JERONIMA ADAMA MARINA, OSB

U crkvi sv. Kuzme i Damjana pri benediktinskom samostanu na Ćokovcu na otoku Pašmanu u četvrtak 12. svibnja zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je misno slavlje za vrijeme kojeg je podijelio red đakonata ćokovskom prioru o. Jeronimu Adamu Marinu. „Bog poziva i bira, a čovjek sluša i odgovara. Zato je zvanje dar i otajstvo. U njegovom rađanju i hodu uključeni su Bog i čovjek, obitelj i zajednica vjernika“ rekao je mons. Puljić dodavši da je obred ređenja protkan određenim gestama i znakovima. Sastoji se od poziva i odgovora, predavanja duhovnih ovlasti te molitve Crkve i kandidatova obećanja. „Poziv je dar neba, osobna stvar pojedinca i ne može se dogoditi po delegaciji: ‘Po imenu sam te pozvao, ti si moj’. Poziv je potpun i trajan: ‘Tvoj sam, Gospodine, cijelim svojim bićem’. Nema privatnog i javnog ili povremenog služenja“ istaknuo je nadbiskup Puljić. U predanju duhovnih ovlasti kod ređenja kandidat postaje prijenosnik božanskog djelovanja i službeni molitelj u ime Crkve. Zato on nije više privatna osoba. On je u službi. Njegovo je ređenje stoga dar zajednici vjernika, braći, Crkvi i svijetu. „Isusovi učenici se nalaze u ovom, a pripadaju onom svijetu. Isus moli zaštitu za svoje da u kušnja­ma ne sustanu, da ne popuste i padnu u život suprotan istinitom životu“ rekao je mons. Puljić. Protumačio je i što znači Isusova riječ posvetiti u Istini. „Posvetiti prema hebrejskom znači odvojiti, posvetiti Bogu, odrediti za žrtvu, žrtvovati. I jedno i drugo označava usmjerenje stvorenja prema Bogu. Isus po­svećuje svoje učenike Bogu jer će oni nastaviti njegovo poslanje u svijetu. Posvetiti znači odvojiti od profanog i potpuno uvesti u Božje područje. To je djelo Oca. Budući da posvećenje Bogu traži cjelokupno biće i cjelokupno djelovanje, ono nužno uključuje žrtvu života“ rekao je nadbiskup. Poželio je đakonu Marinu zauzetost za bolesne i siromahe, skromnost u upravljanju, neporočnost duhovne stege i pouzdanje u Boga; da njegova ljubav prema Kristu i Crkvi bude bez koristoljublja, uzdarje Gospodinu bez pridržaja a spremnost i dar služenja bez uvjetovanja. Trenutno je u samostanu na Ćokovcu devet benediktinskih monaha; petorica su doživotno zavjetovana a četvorica su u novicijatu.