SVETKOVINA USKRSA

Na Uskrs 24. travnja zadarski nadbiskup Želimir Puljić predvodio je svečano misno slavlje u katedrali sv. Stošije u Zadru, kad je podijelio papinski blagoslov s potpunim oprostom. Ujedno je na stranim jezicima pozdravio goste među brojnim vjernicima a ovih blagdana borave u Zadru. Nadbiskup je čestitao Uskrs svim staležima, među njima i uznicima u domovini i inozemstvu te zatočenim generalima u Hagu, kao i svim kršćanima koji Uskrs slave; u misi je sudjelovao i zadarski paroh Petar Jovanović. „Otajstvom Kristova uskrsnuća počelo je doba novog stvaranja. Uskrsli je naše svjetlo. Po smrti i uskrsnuću smo spašeni i otkupljeni. Od početka se Crkva sabirala prvi dan u tjednu slaviti euharistiju i taj događaj spasenja po kojem smo svi otkupljeni“ rekao je mons. Puljić istaknuvši da Kristovo uskrsnuće nije samo predmet povijesne autentičnosti nego i predmet vjere koja nadilazi ljudske moći. „Uskrsnuće je zahvat samog Boga u zemaljsku stvarnost. Zato uskrsnuće postaje temelj apostolskog navještanja. Od uskrsne vjere i danas živimo“ rekao je nadbiskup podsjetivši da su 14 stoljeća hrvatskim podnebljem prolazile razne vojske i zasjede ideologija koje su tu uskrsnu vjeru htjele zatrti i izbrisati narodni spomen. No hrvatski je narod ostao vjeran Isusovom uskrsnom imenu, opirući se neprijatelju Kristova križa i uskrsnuća koji je zavodio, odvodio, progonio i plašio. „Ispunjen vjerom u uskrsli događaj naš je čovjek i u najtežim trenucima znao da će minuti bol. Vjera u Uskrsloga ovdje je stoljećima stvarala kulturu na koju smo ponosni i prožimala život naših obitelji“ naglasio je mons. Puljić koji je na današnji dan, 24. travnja 2010. g., odlukom Svetog Oca preuzeo upravljanje Zadarskom nadbiskupijom.