BENEDIKTINKE PROSLAVILE BLAGDAN MALE GOSPE

p1011932

Blagdan Male Gospe, zaštitnice benediktinskog samostana sv. Marije u Zadru, u utorak 8. rujna svečano su proslavile zadarske koludrice u zajedništvu s pukom i opaticama iz cijelog svijeta, sudionicama Konferencije Međunarodne zajednice benediktinki koja se održava u Zadru. Na svečanom misnom slavlju koje je u crkvi sv. Marije predvodio zadarski nadbiskup Ivan Prenđa sve su koludrice svečano obnovile svoje zavjete. Može li sadašnje lice Crkve predstavljeno po Bogu posvećenim osobama biti govor nade suvremenom čovjeku, upitao je mons. Prenđa upozorivši da odgovor nije lagan i jednoznačan. Suobličavanje svijetu nije znak nade suvremenom čovjeku, upozorio je nadbiskup misleći na sekularizirani kontekst koji nagriza sve pore društva, svijeta i Crkve. Slabi duh žrtve i molitve, poniznost i poslušnost su tražene kreposti, a dragovoljni bijeg u ‘nevidljivost’ i redovništvo doživljava se kao da je privatna stvar a ne poslanje. “Bog je u ostvarivanju svog plana spasa za sve ljude htio u svakom vremenu imati čovjeka za suradnika, osobito članove Crkve. Svaka osoba pozvana je na put vjere. U svakom vremenu Bog poziva ljude koji će biti njegovi svjedoci, po kojima se Bog utjelovljuje u svakom vremenu. To je izvor i temelj nade da je svaki čovjek vrijednost za Boga i da ga može doseći” rekao je mons. Prenđa, dodavši da je  kršćanima povjereno da žive krepost nade. “Bog računa u vremenu u kojem živimo i na nas, da ga posvjedočimo životom prožetim Evanđeljem, da ga ljudi prepoznaju u nama izvanjski i nutarnje” poručio je nadbiskup upozorivši da sekularizirani čovjek sebe postavlja apsolutom, mjerilom dobra i zla. “Čovjek lišen morala postaje opasan za sebe samog i bližnjeg. Ali gdje je Bog mrtav, upravo tamo i čovjek umire” upozorio je mons. Prenđa poželjevši da nestane straha za zvanja jer je to pokazatelj da Crkvu nagriza nevjera u odaziv Bogu životom po Evanđelju. “Naša vjernost Isusu zalog je novih zvanja” poručio je nadbiskup Prenđa i poželio da Bog daruje nove apostole u poslanju Crkve. I blagdan Rođenja BDM pokazuje kako je Bog htio ljudsko posredništvo da Sin Božji utjelovljen dođe na svijet, te rodoslovlje navješteno u Evanđelju približava činjenicu Kristove ucijepljenosti u ljudsku povijest.