MOLITVA ZA DOMOVINU, BRANITELJE I ZATOČENE GENERALE

Misno slavlje kojem je prethodila molitva krunice za domovinu, branitelje i zatočene hrvatske generale u ponedjeljak 28. ožujka u crkvi sv. Šime u Zadru predvodio je fra Drago Ljevar, gvardijan samostana sv. Frane u Zadru. To je redoviti molitveno-liturgijski susret desetak zadarskih svećenika i puka koji zadnjih mjeseci svakog ponedjeljka u 18,00 sati u svetištu sv. Šimuna mole za dostojanstvo hrvatske zemlje i ljudi koji su je obranili te za pravednu presudu zatočenim hrvatskim generalima. Zato je za molitvu i odabrano svetište posvećeno sv. Šimunu pravedniku, da i on zagovara očitovanje pravde već na zemlji i pobjedu pravednosti nad zlom nevino osuđenih. Svećenici Zadarske nadbiskupije pokrenuli su 18. listopada 2009. g. u Pakoštanima ciklus ‘Krunicom za pravdu – molitva za nevino utamničene hrvatske generale’ od 30 tjednih bogoslužja u župama Zadarske nadbiskupije. Zadnji takav susret bio je 21. svibnja 2010. g. u župnoj crkvi Uznesenja BDM u Zadru. Od listopada prošle godine molitva se održava u crkvi sv. Šime u Zadru, uz zaziv „Sv. Šimune pravedniče, moli za nas“, s nakanom da presuda bude pravedna, a ne donesena pod utjecajem osobnih i zakulisnih, pravno neutemeljenih ljudskih i politikantskih procjena i igri moćnika ovoga svijeta. Tako je jedan od dosadašnjih predvoditelja bogoslužja don Zdenko Dundović potaknuo na molitvu za branitelje kojima je uskraćena pravda, a hrvatskom narodu su uskraćena prava. „Branitelji su obranili svoju grudu i svoj narod, nisu prelazili tuđe rijeke i granice. Danas nam ne daju da se radujemo jer smo vratili ono što nam je bilo oduzeto. Kalja se ugled i čast našeg naroda. Molimo da Bog uzvrati pravednost, jer nepravdu čine oni koji ne vole ono što je hrvatsko. Mi smo sačuvali dostojanstvo, a sad nas proglašavaju zločincima, ljudima bez morala, što nije istina. Uzdignimo svoj duh Gospodinu i tražimo od njega pomoć“ rekao je don Zdenko. Don Elvis Ražov je poželio da dođe kraj tom teatru apsurda čije su žrtve nevini ljudi, a don Ivica Jurišić je podsjetio na Isusov poticaj ‘Tražite, kucajte, ištite i dobit ćete, naći ćete’. „Naše je da se molimo. Bog je učinio čuda u povijesti Izraelskog naroda: oslobodio ih je egipatskog ropstva i omekašao srce faraona“ rekao je don Ivica. Na tom tragu je bio i nagovor fra Drage Ljevara: „Neka molitva urodi plodom za oslobađanje generala koji nisu žalili svog života za slobodu zemlje i svih nas. Molimo milosrdnog Boga da se neprijatelj obrati. Isus je s križa molio ‘Oče oprosti im jer ne znaju što čine’. Zlo treba iskorijeniti i propasti, a to se može samo molitvom, suotkupljujućom patnjom i mukom pravednika, da se grešnici obrate i spoznaju istinu. Gospodin je vjeran svojim obećanjima, molimo se da i mi njemu ostanemo vjerni“ rekao je fra Drago, tragom Pslama ‘Žeđa duša moja za Bogom jakim, živim’. Podsjetio je da je i smrtna presuda fra Ivi Peranu u komunizmu naknadno izmijenjena u strogu petogodišnju tamnicu, kad je on molio za neprijatelje. Zatočeni generali znaju za molitvu u Zadru u želji da presuda ne bude krivotvoritelj povijesti i zalog laži da je hrvatska država nastala na udruženom zločinačkom pothvatu, te su po obitelji poručili da im puno znači ta podrška i pomisao da ljudi u domovini misle na njih i mole za očitovanje pravde.