„POSTOJANOST VJERE“ – IZLOŽBA FOTOGRAFIJA ANTE JAŠE

„Postojanost vjere“ naziv je izložbe fotografija sakralnog karaktera likovnog umjetnika Ante Jaše čiji su radovi do 31. ožujka izloženi u crkvi sv. Martina u zadarskom predjelu Diklo. Radovi tog poznatog zadarskog umjetnika, člana ULUPUH-a Zagreb, imaju veliku dokumentarnu i estetsku vrijednost. Izložba se sastoji od sedam kadrova koje povezuje autorovo zanimanje za simbolički aspekt vjere te svaki kadar ima svoju priču; npr. susret postojanosti i prolaznosti iz visinskog rakursa u motivu kamenog zida crkve sv. Donata s  detaljem latinskog križa kao prozorskog okna, a podno crkve žena u pokretu, ili anđeo na katedralnom zvoniku sv. Stošije te stameni vrh zvonika u odnosu na plavo nebo. Fotografije pokazuju da iza objektiva ne stoji samo čovjek vjere nego i osoba upućena u pravila likovnog jezika. Radovi prikazuju vještine Jašina kadriranja, kompozicijsku uravnoteženost te težnju prema jednostavnosti i minimalističkom izričaju. Jaša se bavi simboličkim aspektima vjere, njenim liturgijskim predmetima i simbolima: raspela, sakralne slike, ljestve za nebo, molitveni stav. Npr. portret djevojčice pri susretu s raspelom pokazuje široki raspon unutrašnjih emocija i doživljaja. Ante Jaša je izlagao na oko 250 skupnih izložbi u domovini i inozemstvu. Fotografije su mu objavljene kao ilustracije u 30 knjiga, u katalozima i časopisima. Priredio je 127 likovnih izložbi drugih autora. Osnivač je i voditelj međunarodne izložbe „Otok i more“. Objavio je šest knjiga. Njegove fotografije nalaze se u zbirkama galerija i muzeja. Stekao je međunarodna fotografska zvanja: Artist – AFIAP i Ekselencjia – EFIAP Međunarodnog udruženja fotografske umjetnosti te Majstor fotografije Hrvatskog foto saveza iz Zagreba. Priredio je deset samostalnih izložbi. Za izlagačku djelatnost stekao je međunarodna fotografska priznanja: AFIAP Artist de la Federation Internationale de l’art photographique i Američkog fotografskog udruženja Star Rating. Bavi se i publicističkim radom, objavljuje članke u dnevnim i tjednim novinama, piše predgovore za kataloge fotografskih izložbi. Likovno oblikuje knjige, kataloge, plakate i druge publikacije. Osnivač je i voditelj foto kluba ‘Kornat’ i umjetničke galerije ‘Otok’ u Kukljici gdje je prikupio vrijednu zbirku umjetničke fotografije o svom zavičaju. Dobitnik je brojnih nagrada i priznanja, između ostalog i godišnje nagrade Zadarske županije 2008. g. te nagrade za životno djelo Tošo Dabac 2003. godine.