NADBISKUP BLAGOSLOVIO UČENIČKI DOM U DUBROVNIKU

Prenosimo iz IKE (V – 129835/3), 13. 03. 2011.

Apostolski upravitelj Dubrovačke biskupije zadarski nadbiskup Želimir Puljić blagoslovio je u subotu, 12. ožujka Učenički dom Paola di Rosa na adresi Volantina 1 u Dubrovniku, a to je, kako je kazao, njegov posljednji čin blagoslova kao administratora Dubrovačke biskupije.

Na početku euharistijskog slavlja prigodnim riječima okupljenima se obratila provincijalka Družbe Službenica milosrđa (Anćela) kojima Dom pripada s. Lucija Baturina. Ona je podsjetila kako su sestre Družbe Službenica milosrđa došle u Dubrovnik 1853. godine na poziv dubrovačkog biskupa Tome Jederlinića kako bi pomogle u odgoju ženske mladeži. Tijekom sto pedeset godina to su na različite načine i činile. Odgojiti jednu djevojku znači odgojiti majku, odgojiti srce obitelji, što je i uloga ovoga doma, istaknula je provincijalna poglavarica, zahvalivši također svima koji su na bilo koji način pridonijeli izgradnji doma. Marija Vučković u ime županije Dubrovačko-neretvanske poželjela je djevojkama da žive život pun kršćanskih vrednota, dok je Miho Katičić ispred Grada Dubrovnika izrazio dalju podršku grada aktivnostima doma. Generalna poglavarica Družbe časna majka Carmela Zaninoni koja je s generalnom upravom reda pristigla na svečanost blagoslova Doma podsjetila je kako Službenice milosrđa djeluju u različitim zemljama: Italiji, Hrvatskoj, Brazilu, Ekvadoru, Ruandi i Burundiju, a svoje djelovanje temelje na vrijednostima Evanđelja koje nema granica. „Naš stil života od nas zahtijeva zajedništvo vjere, zajedništvo dobara i suodgovornost u djelatnostima”, rekla je majka Zaninoni i dodala: „Poslanje vezano za dom u Dubrovniku simbol je prisutnosti Službenica milosrđa u Hrvatskoj. To je bilo prvo poslanje izvan granica Italije, koje je u svom razvoju ispisala povijest ljubavi i briga za odgoj mladih generacija”. Zbog tog su sestre, uz proslavu 150. obljetnice dolaska u Dubrovnik, odlučile u Gradu izgraditi novi moderan dom za djevojke kojeg je, nakon prodaje nekretnina u Italiji i doprinosom svih zajednica, u potpunosti financirala Generalna uprava iz Brescie. S pripremama za izgradnju započelo se 2006. godine, a s početkom ove školske godine učenice su iz starog doma u Pilama preselile u novoizgrađeni na Konalu. U moderno opremljenom prostoru od više od 5.000 četvornih metara zatvorenog prostora nalaze se smještajni kapaciteti za 100 učenica dubrovačkih srednjih škola uz sve popratne sadržaje od kuhinje, blagovaonice, učionica različitog tipa, kabineta za računala, konferencijske dvorane, društvenih prostorija, velike sportske polivalentne dvorane, kapelice, gospodarskog dijela, stambenog dijela za odgojiteljice, velikog dvorišta i sl. Dom je projektirao Stijepo Butijer sa suradnicima iz Alfaplana d.o.o. iz Dubrovnika, a radove je izvela tvrtka Marconi inženjering iz Splita. Učenički dom Paola di Rosa nosi krsno ime utemeljiteljice Družbe Službenica milosrđa sv. Marije Krucifikse. Nadbiskup Puljić se u propovijedi osvrnuo na neke vrednote koje je utemeljiteljica živjela i zbog kojih ju je Crkva izdigla na čast oltara. Spomenuo je njezinu usmjerenost k euharistiji, duboku pobožnost i svijest da mora do kraja služiti čovjeku u potrebi. Poželio je sestrama anćelama da nastave živjeti i ispunjavati karizmu utemeljiteljice.