VRANA: Predstavljanje knjige ‘Djeliteljima svetih tajni – prigodne propovijedi’: Zahvala mons. Ž. Puljića na kraju predstavljanja

Kad su mons. Lenkić i don Damir inicirali i prikupili izbor propovijedi za tisak, pitao sam se komu namijeniti i posvetiti knjigu propovijedi?! Prva je pomisao bila svećenicima koji su po svojoj službi navjestitelji Radosne vijesti i prvi „suradnici biskupskog reda“ (KKC 1567). Vama, dakle, braćo svećenici i redovnici koji „snagom sakramenta reda sudjelujete u općem poslanju što ga je Krist povjerio apostolima“  (KKC 1565), te skupa sa mnom diljem ove Nadbiskupije dijelite svete tajne, posvetio sam stranice ove knjige.

Neka ove homilije budu prigoda razmišljati o nezasluženom Božjem daru našega zvanja i služenja. Ali, i prigodna pomoć kad treba u nekoj prigodi spremiti koje razmatranje, nagovor ili homiliju. Posebice, neka bude poticaj zahvaliti Bogu za sve koje je Gospodin po neizmjernoj dobroti svoje blagosti uzvisio na službu navjestitelja Radosne vijesti i djelitelja svetih tajna. Jer, naše zvanje nije shvatljivo mjerilima ovoga svijeta, već mjerom otajstva vjere.

Svećenika i narod Božji gleda i prihvaća očima vjere. Jer, uključen je u plan i djelo Isusa Krista, Velikoga i Vječnoga svećenika. On ne naviješta svoju vjeru i svoja moralna načela, nego vjeru Crkve i njezina moralna načela. Stoga, stranice ovih homilija posvećene su i Božjem narodu koji svojom vjerom i brigom pomaže i molitvom prati svoje pastire.

Crkva zato potiče vjernike neka brinu o onima koje im Gospodin šalje. Neka svojom ljubavlju prate svoje misnike koje je Krist uzvisio na službu nebeskih tajna. Neka ustrajno mole da svećenici budu dostojni sluge svetih oltara, te ono što njihov glas iznese Božjom posvetom bude i potvrđeno.

Zahvaljujem generalnom vikaru, mons. Josipu Lenkiću i tajniku don Damiru Šehiću na odabiru i uređenju ove knjige, te na današnjem predstavljanju u zajedništvu s fra Bojanom, župnikom župe Srca Isusova kojemu čestitamo skori patron župe.

Ovu knjigu posvećujem vama, braćo svećenici, kao mali znak zahvalnosti za podršku, molitvu, lojalnost i suradnju tijekom ovog desetljeća moga  služenja ovdje u Zadru. Upućujem žarku molitvu Kraljici apostola za vas eda bi bili i ostali „vjerni Kristovi sluge i mudri upravitelji Božjih otajstva“ (usp. 1 Kor 4,1-2).

✠ Želimir, nadbiskup