VRANA: 59. svećenički dan – Nagovor mons. Ž. Puljića na Molitvi Srednjeg časa

Kad se okupimo na našim mjesečnim susretima uvijek mi negdje u podsvijesti odjeknu Isusove riječi iz Dvorana Posljednje večeri: „Vi ste prijatelji moji. Ne izabraste vi mene, nego sam ja vas izabrao i odredio da idete i rod donosite. Ostanite u mojoj ljubavi.“ Kardinal Sarah u svojoj knjizi „Zamalo će večer i dan je na izmaku“, veli za svećenike da su oni „Božji ljudi i ljudi molitve“. „Svećenik postoji isključivo za Boga i za bogoslužje“. Stoga, „mora naći vremena za molitvu, za časoslov, za duhovno štivo, klanjanje i slavlje Euharistije“. Bez molitve svećenik se brzo troši i „postaje stroj koji stvara mnogo buke“. Potrebno je, dakle, da svećenik „pođe u pustinju ili na brdo Horeb, poput Mojsija, Ilije i samoga Isusa. Potrebno je da njegov život bude opečaćen radom i molitvom. Ora et labora, moli i radi.

Majka Terezija iz Kalkute u svom radnom danu na prvom mjestu imala je Isusa. „Prije susreta s jadnicima na ulici, susretala se s Kristom u euharistiji. Prije nego bi uzela u ruke umiruće siromahe, bila je satima u Isusovim rukama, a nakon toga potpuno se darivala najodbačenijima. Nama je Krist povjerio veličanstvenu obvezu nastaviti njegovu prisutnost na zemlji. Stoga nas šalje blagoslivljati, praštati i tješiti. A kad osjetimo da nas obveze pritišću i more, poručuje nam po apostolu Pavlu: „Dosta ti je moja milost“ (2 kor 12, 9). Dionici smo svećeničke službe za koju je sveti Ivan Marija Vianney govorio da je „ljubav Isusova Srca“. Božjim promislom, svetim ređenjem, te mandatom Crkve dodijeljena nam je odgovorna i sveta zadaća sabirati, upućivati i odgajati vjerničke zajednice ove mjesne Crkve zadarske. Uključimo ovdje u svoje molitve povjerene nam duše. Umrežimo u ovaj svećenički dan i kolege svećenike pa s apostolom Petrom recimo: „Na tvoju riječ, Gospodine“. Želimo biti „ljubav tvoga Srca“, nositelji nade i odgovorni djelitelji svetih otajstava. Udijeli nam vjeru, snagu i sigurnost da  blagoslovom Tvoga Srca, koje je ljubavi i dobrote puno, možemo sve „u Tebi koji nas jačaš“ (Fil 4, 13). Amen.

✠ Želimir, nadbiskup

Svećenički dan u Vrani, 17. lipnja 2020.