50. GODIŠNJA SVEĆENIČKA SKUPŠTINA ZADARSKE NADBISKUPIJE

Pedeseta godišnja svećenička skupština Zadarske nadbiskupije održana je u srijedu 23. veljače u Nadbiskupskom sjemeništu ‘Zmajević’ u Zadru. Nakon sakramenta ispovijedi, svećenici su sudjelovali u misnom slavlju koje je u sjemenišnoj kapeli predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. „Zlatno mjerilo i pravilo ponašanja za kršćane Isus je oblikovao riječima: “Tko nije protiv nas, za nas je!” rekao je mons. Puljić u homiliji tragom navještaja iz Markova evanđelja u kojem je opisano kako su apostoli bili netolerantni prema čovjeku koji je izgonio zloduhe u Isusovo ime, a nije pripadao njihovom društvu. „Učenici se ne ravnaju Isusovim nego svojim uskogrudnim pravilom: Tko nije s nama, protiv nas je. Isus je kao i Mojsije odgajao učenike za toleran­ciju i širinu pogleda. Premda ih je pripremao da po svem svijetu liječe bolesne, izgone zloduhe, navješćuju Radosnu vijest svakom čovjeku, oni su još uvijek bili uskogrudni i sebični. Ne shvaćaju i ne prihvaćaju kako činiti dobro nije ograničio samo na Crkvu. Svi su ljudi na to pozvani. Gdjegod se čini dobro slavi se Gospodina i raste čovječnost. Zbog toga se treba radovati kad se to događa. No, valja to uočiti, priznati i ne biti uskogrudni i zavidni. Tragikomično je kad takva netolerancija i isključivost vlada među crkve­nim ljudima, ustanovama i društvima, redovima i družbama, pokretima i karizmama. ‘Mi, pa mi. Mi karizmatici ovoga ili onoga nadahnuća. Mi smo jedini ispravni. Pogotovo mi Petrovi ili Pavlovi, Apolonovi ili Benediktovi, Franjini, Dominikovi ili Ignacijevi’“ upozorio je mons. Puljić dodavši da kad nas obuzima takva isključivost nije na djelu Bog nego naši uskogrudni interesi. „Isključivost nije djelo njegova Duha. ‘Isključivi’ stvaraju svoj geto, svoju zajednicu, svoje prijatelje i okružje. Zbog toga je Drugi vatikanski sabor pozvao sve vjernike, osobito katolike, da imaju širinu pogle­da i shvaćanja. Neka ne zaborave da Bog djeluje na različite načine u svim ljudima i iskrenim vjernicima“ rekao je mons. Puljić upitavši tko može pomisliti da se pet milijardi ljudi koji nisu kršćani neće spasiti i da nisu dragi Bogu ako žive po svojoj savjesti. One koji ne pripadaju Crkvi ali se trude savjesno živjeti i ispunjavati ljudske dužnosti teolog Karl Rahner nazvao je anonimnim kršćanima. „Bog je svuda gdje ljudi jedan drugom pomažu. Gdje Božji Duh djeluje, zlo uzmiče, razbija se uskogrudnost, nestaje zavisti, pobjeđuje dobro. Humanitarna društva koja se zauzimaju za potrebne u nepogodama, ratom stradalim područjima, u nerazvijenim, siromašnim zemljama, vrše Božje djelo, makar to ne činili izričito u ime Božje. Isus nas potiče i upozorava da ne upadnemo u napast ljubomore, zavisti i isključivosti. Ne smijemo Božjem djelovanju stavljati ograniče­nja. Njegov Duh puše gdje hoće“ poručio je nadbiskup Puljić. U drugom dijelu skupštine, nakon uvodnih riječi oca Nadbiskupa, izlaganja o povratu crkvene imovine, sređivanju vlasništva te njezinom evidentiranju i upravljanju održali su Ivan Tadić i Denis Gjergja. O obnovi i sanaciji crkvenih objekata, kao i o svećeničkoj solidarnosti govorio je don Šimun Šindija. U završnici je o. Nadbiskup govorio o skorašnjoj beatifikaciji Ivana Pavla II.