Sv. Nediljice i Stomorica

Sv. Nediljice. Crkvica potječe iz 11. st. Bila je trobrodna bazilika manjih dimenzija, kvadratnog oblika s četvrtastom apsidom. Pluteji sv. Nediljice (u srednjem vijeku nazivan “S Iohannes de Pusterla”) veoma su poznati spomenici naše skulpture sa scenama iz Kristova djetinjstva i mladosti: navještenje, vizitacija, Kristovo rođenje, i poklon mudraca na jednom pluteju, a pokolj nevine djece, bijeg u Egipat i dio krštenja na drugom. Crkva je rekonstruirana u prostorijama SICU.

Sv. Marije “de Pusterla” – Stomorica. Temelji ove šesterolisne crkve otkopani su i konzervirani malo podalje od hotela «Zagreb», a ona je vrlo zanimljiv spomenik naše arhitekture ranoga srednjeg vijeka. Od šest apsida sagrađeno je pet, a mjesto šeste  nalazi se ulazni krak koji je bio vjerojatno podnožje zvonika. Početkom 16. st. Srušena je i zasuta da posluži fortifikacijama. Godine 1880. slučajno je pronađena, a zatim arheološki istražena te ponovno zasuta, a 1966. otkopana i konzervirana.