SJEDNICA SVEĆENIČKOG VIJEĆA ZADARSKE NADBISKUPIJE

Sjednica Svećeničkog vijeća Zadarske nadbiskupije pod predsjedanjem nadbiskupa Želimira Puljića održana je u srijedu 16. veljače u dvorani Nadbiskupskog ordinarijata u Zadru. Nakon konstituiranja Svećeničkog vijeća u novom sastavu, izabran je tajnik Vijeća don Ivan Rončević. Izabrana su i dvojica članova Upravnog vijeća Nadbiskupijske Ustanove za uzdržavanje klera i drugih crkvenih službenika: don Tomislav Dubinko i don Martin Jadreško. Na sjednici je uz informaciju o imenovanju odbora za rekolekcije svećenika i redovnica bilo govora o tome kako omogućiti obrazovanje župnih suradnika: ministranata, članova župnih i ekonomskih vijeća, pjevača koji se okupljaju u zborovima i klapama te članova crkvenih pokreta. U vidu priprave obitelji za susret s Papom u Zagrebu 4. i 5. lipnja, razgovaralo se kako potaknuti ili intenzivirati osobnu i zajedničku molitvu koja se pomalo gasi u našim obiteljima. Uz božićni susret obitelji na Višnjiku, planira se u svibnju još jedan susret obitelji u Vrani. Dogovoreno je da to bude u subotu, 14. svibnja, s određenim liturgijskim i kulturnim programom za tu prigodu. Nadbiskup Puljić je naglasio da Drugi Vatikanski sabor potiče da se u pastoralnom radu njeguje sinodalni duh. „A to znači ‘ići skupa’, gledati na stvari ‘zajedničkim očima’ i biti ‘zajedno na putu’ (syn-hodos). Sabor na to sve potiče. I biskupe koji božanskim poslanjem predvode krajevnu Crkvu. I svećenike i redovnike koji im izbliza pomažu, kao i vjernike laike. Puno je stvari na koje treba zajedničkim očima gledati i skupnim silama pratiti. Puno je izazova i problema kojima, usprkos svemu, treba zajedno naprijed ići“ poručio je zadarski nadbiskup, upozorivši kako od tog sinodalnog duha odudaraju dvije krajnosti: ako se odbija suradnja i prepusti sve biskupu ili župnicima. „Ili pak kad se nešto nameće, ometa ili osporava zajednički hod. Ideal je communio, zajedništvo kako bi se zajedničkim silama rješavalo zadatke, pitanja i probleme u Crkvi. Na ispitu je, dakle, odgovornost odgovornih i suodgovornost svih“ naglasio je mons. Puljić poželjevši da u tom zajedničkom hodu pomogne i okupljanje svećeničkog vijeća. Jer „Crkva nije puka skupina ljudi, društvo ili sindikalna udruga koja se bori za svoje ciljeve. Ona je živi organizam čija je glava Krist, a Duh Sveti život i duša. Isus nije htio Crkvu kao masu, organizaciju ili pak nadgradnju društva. Želio je da njegovi budu zajednica braće i sestara čije je odlike opisao evanđelist Luka kao zajedništvo nauka, molitve, lomljenja kruha i dobara. O tomu nam valja trajno razmišljati“ rekao je nadbiskup Puljić, zahvalivši  članovima Svećeničkog vijeća na odazivu i aktivnom sudjelovanju u radu.