Peta sjednica Svećeničkog vijeća Zadarske nadbiskupije

11572Zadar, – Peta sjednica Svećeničkog vijeća Zadarske nadbiskupije u trenutnom sazivu, na temu Svećeničke godine i kako je obilježiti u zadarskoj mjesnoj Crkvi, održana je u srijedu 27. svibnja u Nadbiskupskom ordinarijatu u Zadru. Predsjedatelj, zadarski nadbiskup Ivan Prenđa upoznao je svećenike s dva pisma Kongregacije za kler čiji je sadržaj Godina svećeništva koju će papa Benedikt XVI. proglasiti na ovogodišnju svetkovinu Presvetog Srca Isusova 19. lipnja, jer se svećeničko posvećenje svake godine obnavlja na taj blagdan. Mons. Prenđa će Godinu svećeništva za Zadarsku nadbiskupiju proglasiti na dan svećeničkog ređenja u nadbiskupiji nadolazećeg 27. lipnja. Vijećnici: predstavnici izbornih jedinica, članovi Vijeća po službi i imenovani od nadbiskupa, iznijeli su razmišljanja o svećeničkom identitetu i duhovnosti te permanentnoj izobrazbi svećenika. Predložili su kako obilježiti tu Godinu u nadbiskupiji u vidu hodočašća, skupova, tečajeva i duhovnih obnova koje bi pomogle svećenicima duhovno se obnoviti i iznova u radosti otkriti svoj svećenički identitet, ojačati bratsko zajedništvo, odnos s biskupom te povezanost s povjerenim stadom. Svećenički identitet odvija se na razinama odnosa svećenik-Krist, svećenik-biskup, svećenik-svećenik i svećenik-vjernici. Stoga je mons. Prenđa istaknuo da je ta Godina prilika da se te dimenzije življenja svećeništva ojačaju te da svatko u promišljanju i djelovanju mora poći najprije od sebe i u poštivanju međusobnih nadležnosti. Predloženo je da se Godina svećeništva u Zadarskoj nadbiskupiji obilježi hodočašćem svećenika u Ars, jer se ove godine obilježava 150. godišnjica smrti svetog arškog župnika Ivana Marije Vianneya povodom koje je papa i proglasio Svećeničku godinu, ili hodočašćem svećenika Zadarske nadbiskupije putovima Svetog Pavla. Sjednica je započela molitvom Trećeg časa i završila je molitvom.