SVJETSKI DAN BOLESNIKA U ZADARSKOJ BOLNICI

Na Svjetski dan bolesnika u petak 11. veljače misno slavlje u kapeli Opće bolnice u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Zahvalio je papi Ivanu Pavlu II. što je od 1982. g. uveo poticaj obilježavanja Dana bolesnika na blagdan Gospe Lurdske, želeći nas učiniti osjetljivijim za taj vid života za koji suvremeni svijet nema sluha i od kojeg bježi, upozorio je mons. Puljić. „Kad se promatra logika ovog svijeta i sve ono što ljudi čine, vidi se da ljudi čine sve da se izbjegne bol, da se ne suoče s patnjom. No to ne ozdravlja čovjeka, nego sposobnost prihvatiti nevolje i sazrijevati u njima poput Krista koji je patnje podnio beskrajnom ljubavlju. Tako je činio Krist“ istaknuo je mons. Puljić, dodavši da je Dan bolesnika prigoda razmišljati o tajni trpljenja od koje bježi sav naš mentalitet, tijelo, naša misao i cijelo naše biće. Nerado prihvaćamo patnju i o njoj razmišljamo. No papa Benedikt XVI. u poruci za Dan bolesnika patnju podiže na razinu poput Kristove koji je patnjom spasio i otkupio svijet. I mi svojom patnjom pomažemo spašavati svijet, poručio je nadbiskup, istaknuvši papino ohrabrenje da svi neznani patnici koji osjećaju teret križa i plaču, budu hrabri: „Vi ste miljenici Božjeg kraljevstva; vi ste braća trpećeg Krista; i s njim, ako to želite, vi spašavate svijet!“. Svjetski dan bolesnika potiče nas da vodimo brigu o oboljelima i zahvalimo onima koji imaju osjećaj za potrebe bolesnika i skrbe o njima: zdravstvenim, socijalnim, vjerskim i drugim djelatnicima i volonterima, rekao je mons. Puljić, istaknuvši da je pastoralna služba onih koji su potrebni naše skrbi sastavni dio crkvenog poslanja i na tragu Kristovog spasenjskog poslanja. „Isus kao božanski liječnik prošao je zemljom čineći dobro i ozdravljajući. I mi smo pozvani činiti djela milosrđa poput Samarijanca. Mjera čovječnosti društva i pojedinca određuje se temeljem njihova odnosa prema onima koji trpe. Društvo koje ne uspijeva prihvatiti bolesne, trpeće ili ne suosjeća s njima, okrutno je i neljudsko društvo, kaže papa. Bojim se da idemo u tom pravcu. Ako nemamo suosjećanja i razumijevanja s onima koji pate i trpe stvaramo društvo koje je okrutno“ upozorio je mons. Puljić poželjevši da budemo osjetljiviji prema bolesnoj braći i sestrama. Potaknuo je sve koji izravno ili neizravno skrbe za bolesne da budu pozorni na njihove potrebe. „Povezujte stručnost i čovječnost trudeći se otkrivati na licima bolesne braće lice Krista vična patnjama. Na taj način Dan bolesnika dobiva značenje koje je htio Ivan Pavao II. kad ga je ustanovio. Htio je u zdravima tijelom probuditi osjećaj strahopoštovanja pred pacijentima i svima koji su upućeni na našu pomoć“ rekao je mons. Puljić. Suslavili su bolnički kapelan Šime Zubović, duhovnik zadarskog HKLD-a fra Kristijan Kuhar i župnik Arbanasa Tunjo Blažević, a u misi su sudjelovali ravnatelj zadarske Opće bolnice dr. Dario Nakić, brojni liječnici, medicinsko osoblje i pacijenti. Mons. Puljić je izrazio priznanje i članovima Hrvatske katoličke udruge medicinskih sestara i tehničara Zadar s predsjednicom s. Melhiorom Biošić koji su također sudjelovali u misi s učenicima Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar i Medicinske škole. Čestitao je članovima Udruge što su povodom Dana bolesnika posjetili, darovali i ohrabrili pacijente i štićenike u svim zdravstvenim ustanovama u zadarskoj nadbiskupiji.