EKUMENSKA VEČERNJA U OSMINI ZA JEDINSTVO KRŠĆANA

Ekumenska Večernja molitva Zadarske nadbiskupije i Pravoslavne crkvene općine sv. Ilije u Zadru održana je u utorak 25. siječnja, na blagdan Obraćenja sv. Pavla, u crkvi sv. Frane u Zadru. U uvodnom pozdravu mr. don Marinko Duvnjak, povjerenik za ekumenizam zadarske nadbiskupije, rekao je da su vjernici svojim sudjelovanjem na takvim susretima ujedinjeni u molitvi za jedinstvo i zajedništvo, kao što je prvi Krist molio Oca za svoje učenike, da svi budu jedno. „Ovogodišnja tema ‘Bijahu postojani u nauku apostolskom, zajedništvu, lomljenju kruha i molitvama’ poziva na otvorenost u zajedničkom hodu prema sve dubljem jedinstvu kršćanskih Crkava; Božji duh čini da smo jedno. I blagdan Obraćenja sv. Pavla pokazuje da je za svačiji život temeljno obraćenje; po primjeru sv. Pavla težimo k Bogu i svjedočimo njegovu istinu“ rekao je don Marinko. Molitvu Večernje predvodio je fra Diego Deklič iz zadarskog samostana sv. Frane; sudjelovali su protojer stavrofor o. Petar Jovanović, paroh pravoslavne crkve sv. Ilije u Zadru, o. Josip Sopta, provincijal Franjevačke provincije sv. Jeronima, rektor i duhovnik zadarskog sjemeništa ‘Zmajević’ don Čedomil Šupraha i don Stanislav Wielinski sa sjemeništarcima te ostali svećenici, katolički i pravoslavni vjernici, među kojima su bili i brojni mladi. Prigodnu riječ održao je paroh Petar Jovanović.  „Moleći se zajednički, ljudi u molitvama pomažu jedni drugima. Kao i u svakom drugom poslu, tako i u molitvi, više ljudi predstavlja veću snagu pred Bogom. Iako u različitostima, potrebno je da se što češće sastajemo. Korisno je za naše odnose, ne samo za područje Zadra nego i šire, što su siječanjski susreti postali tradicionalni“ rekao je o. Petar, dodavši da čovjek ne izlazi usamljen pred lice Božje, jer je pred Bogom odgovoran i za ljude s kojima živi. Živeći pravednim životom među ljudima, čovjek čini dobro pred Bogom, a opet ljudi griješe, čineći zlo bližnjima oko sebe. Bogu je mila zajednička molitva“ rekao je o. Petar poželjevši da želje i molitve tog susreta postanu stalni sadržaj u našim odnosima. „Svjetska i naša situacija nalažu da svi zajedno doprinosimo stabilnosti našeg društva, učvršćivanju odnosa među ljudima i Crkvama. To je imperativ našeg vremena. Crkva nas upućuje da se uzajamno prihvaćamo, tolerantno odnosimo jedni prema drugima. Sve što govorimo s crkvenih govornica, vjerni Evanđelju koje se okreće konkrentom čovjeku, nikome nije od štete, nego od koristi. Također, sve što društvo čini za čovjeka, za njegovu egzistenciju, društvenu i pravnu zaštitu, za njegov socijalni položaj i bolju budućnost, u okviru je onoga što želimo mi u Crkvi, ne samo kao dio ovog društva, nego je to i sastavni dio crkvenog učenja“ poručio je o. Petar. Podsjetio je da mnoga bogoslužja počinju s molitvom za mir. „Mir je potreban za naš život. Bitno je da čovjek u sebi ima mir, mir u zemlji, društvu, među ljudima u svijetu. Treba moliti Boga za naš duševni mir, ali uz to i moliti za mir svih ljudi na svijetu, bez obzira na vjeru i naciju“ rekao je o. Petar potaknuvši vjernike na razmišljanje pitanjima možeš li dobro činiti, praštati, možeš li se radovati dobru svog bližnjega, kajati za grijehe i mijenjati na bolji način života. „Važno je zajedničarstvo u Gospodu. Potrebno je da kršćani budu što češće zajedno, osjećajući da su braća i sestre u Kristu. To nam je potrebno da bi među nama bilo više ljubavi, osjećanja, više odgovornosti jednih prema drugima, sloge i dobre volje među nama; da bi bilo što manje isključivosti, nesloge, egoizma i mržnje“ poručio je o. Petar istaknuvši da je u vrijeme prve Crkve, kad su svi imali sve zajedničko, na djelu bila bila velika kršćanska ljubav. „Ako budemo tako radili, postat ćemo veliki protagonisti na unaprijeđenju ekumenskog duha. Najbliži smo jedni drugima kad smo najbliži Bogu i Kristu, kad u najvećoj mjeri osjećamo svoju međusobnu kršćansku, evanđeosku, ljudsku odgovornost, u pravoj iskrenosti i solidarnosti. To je prilika koja nam može pomoći da se rasteretimo žalosnih nesporazuma, krivih shvaćanja, promašaja i grijeha. Svi tu mogu puno doprinijeti, ali mi crkveni ljudi najviše. Ako slijedimo Krista, moramo slijediti i njegov zakon, ispunjavati njegove zapovijedi“ rekao je o. Petar istaknuvši da je taj susret prilog ostvarenju dobrih ekumenskih odnosa katolika i pravoslavnih u Zadru. „Ispunimo i mi volju Božju, živeći sa svim ljudima u slozi, dobroj volji i iskrenom prijateljstvu. Radeći što je ugodno pred Bogom, učinit ćemo sve što možemo da svi kršćani budu jedno, kao što su jedno Otac, Sin i Duh Sveti. Neka je blagoslovljen dan našeg sastajanja i neka Božji blagolsov bude sa svima nama“ zaključio je paroh Petar Jovanović.