NEDJELJA KRŠTENJA GOSPODINOVA: NADBISKUP KRSTIO U KISTANJAMA

Na blagdan Krštenja Gospodinova u nedjelju 9. siječnja u župi sv. Nikole biskupa u Kistanjama zadarski nadbiskup Želimir Puljić krstio je sedmero djece, od kojih je Petra 13. dijete u svojoj obitelji. Nadbiskup je izrazio radost što su postali članovi Božjeg naroda, a uz čestitku roditeljima, rekao je da djecu primamo s radošću i zahvalnošću, u molitvi da budu Božja djeca koja će proći zemljom čineći dobro. To je dan života, fizičkog i duhovnog, poručio je mons. Puljić, dodavši da euharistijskim slavljem Krštenja Gospodinova svi slavimo dan života i svi smo pozvani oživjeti svoje krštenje. „Otkad se Isus rodio sve je u pokretu, pa se i samo nebo pokrenulo na blagdan krštenja. Sam Otac dolazi objaviti tko je Isus – njegov ljubljeni sin. Koji Očev izljev ljubavi i pažnje“ rekao je nadbiskup ohrabrivši vjernike da se ne boje i da imaju povjerenje u Oca kao što ga je i Isus imao. „Prihvaćanjem krštenja postali smo članovi Božje Crkve. Krštenjem smo primili veliki Božji dar; i na našem se krštenju dogodilo što i Isusu, kad je Bog rekao ‘Ovo je dijete moje’. Kao odrasli, upitajmo se pred Bogom jesmo li uistinu njegovo dobro i plemenito dijete. Možemo li reći da smo krenuli njegovim putem“ potaknuo je nadbiskup. Roditeljima krštenika darovao je novčani prilog. Župnik Kistanja mons. Nikola Dučkić podsjetio je da je na taj blagdan 2004. g. nadbiskup Ivan Prenđa krstio osmero djece u Kistanjama. Mons. Puljić je pohodio Kistanje kao dubrovački biskup 2008. g. kad je mladima podijelio sakrament potvrde, a ovo je bio njegov prvi pohod Kistanjama kao zadarskog nadbiskupa. „Janjevci su kroz svojih sedam stoljeća cijenili dar života i surađivali s Bogom. To ih je održalo toliko stoljeća na Kosovu. Uvjereni smo da će naši vjernici, zahvalni dragom Bogu, i u Kistanjama prihvatiti kulturu života a ne kulturu smrti i pomoći da se poboljša demografska slika naše domovine“ rekao je mons. Dučkić poželjevši da se obitelji ni u vremenima materijalne krize ne boje djece nego da ih smatraju najvećim Božjim darom ii najvećim bogatstvom za obitelj, Crkvu i domovinu. „Dragi Bog koji nas nije napuštao i u puno težim vremenima na Kosovu, siguran sam, neće nas napustiti ni u našoj hrvatskoj domovini“ istaknuo je mons. Dučkić. Krštena djeca su: Petra, 13. dijete  Violete i Rafaela Filića, Josipa, sedmo dijete Dragice i Ivana Berišića, blizanke Antonija i Leona, šesto i sedmo dijete Veronike i Tome Berišića, Martin, četvrto dijete Prende i Ivana Ćibarića, Ivan Pavao, četvrto dijete Marije i Marijana Ćibarića i Katarina, drugo dijete Renate i Mikelja Čolakića. U Kistanjama živi 1245 župljana, odnosno 243 obitelji. To je župa s prirastom stanovništva. Prošle je godine bilo 16 krštenja, a pet umrlih. Najveći broj krštenja u Kistanjama jedne godine bio je 36. Od dolaska Janjevaca u Kistanje 1997. g. do danas u župi je kršteno 359 djece, a pokopano 77 vjernika. U tom su razdoblju vjenčana 64 bračna para, od kojih u Kistanjama živi 48 novoosnovanih obitelji. Misno slavlje pjevanjem je obogatio crkveni zbor sv. Cecilije pod vodstvom s. Blaženke Delonga, za orguljama Vinko Tomić. U župnoj crkvi se nalaze višemetarske velike vrijedne jaslice, izuzetan umjetnički rad kojeg su župljani izradili pod vodstvom umjetnika, župljanina Nikole Golomejića. Među Janjevcima je tradicija izrade velikih jaslica i uključenost župljana u stvaralaštvo tog božićnog prikaza.