DONACIJA IZ NJEMAČKE DJEČJEM VRTIĆU SAMOSTANA KARMELIĆANKI BSI

Njemački dobročinitelji Manfred i Marion Nürnberger iz Humanitarnog akcijskog kruga iz Töpena u Njemačkoj u srijedu 29. prosinca posjetili su dječji vrtić sv. Male Terezije koji djeluje u samostanu Sv. Obitelji karmelićanki Božanskog srca Isusova u Bibinjama. Donirali su 2 000 eura za plaćanje namještaja i opreme vrtića. Trenutno je u vrtić kapaciteta 40 djece upisano 25 djece. Bibinje je župa u kojoj je natalitet godišnje gotovo trostruko veći od mortaliteta, obitelj u prosjeku ima četvero djece. Dosad je ove godine u Bibinjama 26 umrlih a 66 rođenih. „Bibinje zaista vole život i djecu. Život je ovdje vrijednost. Mi smo radosni što živimo u mjestu gdje se vrednuje život. Svake godine je više od 50 rođenih. Bibinje je živo i obitelji vole djecu. To je prava oaza nataliteta“ rekla je predstojnica samostana s. Paulina Andlar preporučivši se daljnjoj dobroti dobročinitelja. Preostaje još dječje igralište urediti potrebnim dječjim sadržajima, bliži se proljeće kad će se igrati u dvorištu. „Želimo pomoći našem mjestu i društvu. Ulažemo koliko možemo. Želimo ostvariti karizmu i apostolat naše utemeljiteljice Bl. Majke Marije Terezije od sv. Josipa. Svaka pomoć nam znači da možemo raditi s djecom i mladima“ rekla je s. Paulina istaknuvši na su na katu samostanske kuće dvije spavaonice gdje spavaju djeca iz dječjeg doma u Zagrebu na Vrhovcu kad dođu na ljetovanje. Zimi je to smještaj za djevojke koje sudjeluju na duhovnoj obnovi i susretima za mlade. Na susretu s dobročiniteljima u Bibinjama sudjelovala je i provincijalka karmelićanki BSI s. Anastazija Veić. Nürnberger je s. Paulini predao i veliki plakat na kojem su djeca iz vrtića u njegovom mjestu Hof na sjeveru Bavarske u raznim bojama otisnuli svoje dlanove te su poslali fotografije uz srdačne pozdrave i najbolje želje bibinjskim vršnjacima. Manfred im je donio i lijepe igračke što je izazvalo osobitu radost malenih Bibinjaca.

U događaju je sudjelovao i bibinjski načelnik Nino Šimunić koji je sa zadovoljstvom upoznao njemačke prijatelje kako Općina Bibinje konkretno podržava život solidarnošću i socijalnom osjetljivošću. Za prvo novorođeno dijete obitelj dobiva 2 000 kn, za drugo, treće i dalje 3 000 kn. Stipendira se 61 student i nadareni sportaši s 3 000 i 5 000 kn; srednjoškolcima se subvencionira javni prijevoz, obiteljia u potrebi primaju jednokratne pomoći. Općina je i za izgradnju samostana Sv. Obitelji donirala više od pola milijuna kuna. Načelnik Šimunić je pozvao njemačke dobročinitelje na ljetovanje u Bibinje. Sudionik susreta bio je i njemački vojni ataše u Hrvatskoj Ralf Mayer koji je u suradnji s volonterkom Pro Vite Jasnom Obad  predložio pružanje pomoći bibinjskom vrtiću. Novac je donirala dobrotvorna zaklada iz Münchena. Nürnbergerovi godinama pomažu potrebe u zadarskoj nadbiskupiji: udrugu Pro vita, bolnice, domove u namještaju i ostalom potrebnom. Mayer je rekao da njemačka vojska nakon svog preustroja podržava humanitarne aktivnosti raznim vrstama oprema, kuhinja, kreveta, saniteta; drago im je surađivati s Nürnbergerovima jer znaju da pomoć i sredstva dolaze na konkretno mjesto gdje treba. I njemačko veleposlanstvo želi pomoći općine, gradove i županije na putu EU jer i nakon članstva zemlje nailaze na administrativne poteškoće, rekao je Mayer. Zato u Njemačkoj traže partnere koji mogu pomoći Hrvatskoj. U pratnji njemačkog veleposlanika u Hrvatskoj Bernda Fischera ti su se prijatelji Hrvatske susreli i sa zadarskim županom i gradonačelnikom te dogovorili moguće načine suradnje između Bavarske i zadarskog područja, npr. povoljnim letovima iz Bavarske u Zadar. Njemački dobročinitelji će darovati i kombi vozilo zadarskoj HVIDRI.