BOŽIĆNO ČESTITANJE ZADARSKOM NADBISKUPU I BLAGOSLOV OBNOVLJENOG NADBISKUPSKOG DOMA

Nakon tri godine obnove, u subotu 18. prosinca prvi je put u svečanoj dvorani Nadbiskupova doma u Zadru održano božićno čestitanje zadarskom nadbiskupu. Tom je prigodom mons. Želimir Puljić susreo svećenike, redovništvo i djelatnike nadbiskupijskih ustanova te su izmijenjene božićne i novogodišnje čestitke. Susret je počeo blagoslovom obnovljenog Nadbiskupskog doma koji je dom zadarskih biskupa od početka njihova stolovanja u Zadru od prvih stoljeća kršćanstva; prvi poznati zadarski nadbiskup Felix živo je u 4. st. Nadbiskupov dom se nalazi u sklopu episkopalnog kompleksa u središtu grada na poluotoku, a kao rezidencija zadarskog nadbiskupa, uz katedralu sv. Stošije sa zvonikom i crkvu sv. Donata, natječe se i za ulazak na listu zaštićenih spomenika kulture UNESCO-a. Čestitku nadbiskupu uputio je generalni vikar don Milivoj Bolobanić. Ovu godinu u nadbiskupiji je obilježila  iznenadna smrt nadbiskupa Ivana Prenđe, izbor novog pastira i uspješan susret hrvatske katoličke mladeži. „Neočekivani događaj nadbiskupove smrti pogodio je cijelu nadbiskupiju, no Svevišnji koji vodi tijek događaja u svom vječnom promislu pozvao je svoga slugu k sebi. Uslijedio je brzi izbor novog pastira mjesne Crkve. Došli ste nam kao dar s neba kojeg nam je uručio Sveti otac po rukama nuncija Maria Roberta Cassaria. Nastojali smo Vam iskazati što ljepšu i topliju dobrodošlicu koju ste, vjerujemo, više puta osjetili i proživjeli“ rekao je don Milivoj u obraćanju nadbiskupu i istaknuo dovršenu pripremu SHKM-a. „Zahvalni smo svima koji su ugradili svoje srce, talente i vrijeme za taj važan događaj. Svi smo sretni što je sve prošlo vrlo dojmljivo i plodnosno. Zbog svoje brojnosti i odličnih odjeka sudionika susreta, to je bio najuspješniji SHKM do sada“ rekao je don Milivoj. „Nakon toga, krenuli ste se suočavati sa zahtijevnošću upravljanja lađom zadarske Crkve. Bilo je potrebno upoznavati kompletan život nadbiskupije, što ste prihvatili kao temelj daljnjeg rada. Utjeha nam je i ređenje četvorice đakona koji obećavaju vitalnost duhovnih zvanja. Nova godina pred nama je izazov da zajedno još hrabrije s Gospodinom izgrađujemo Kraljevstvo Božje, osobito u obiteljima kojima će na poseban način biti posvećena godina“ rekao je don Milivoj dodavši da je blagdan Isusova rođenja poziv da tražimo svjetlo i snagu na životnom putu, poput Svete obitelji, gorljivo moleći i marljivo radeći. „Oče nadbiskupe, Vaša uloga je nezamjenjiva u upravljanju i vođenju naše Crkve. Svjesni smo Vaše velike odgovornosti pred Bogom i Crkvom. Neka Vam Gospodin podari dar mudrosti, razboritosti i odvažnosti, da biste bili pastir kakvog Gospodin želi, koji će s pastoralnim suradnicima ostvarivati plan kojeg Providnost ima s nama. Želim Vam puninu duhovne radosti svetih božićnih dana i obilje Božjeg blagoslova u Novoj godini“ zaključio je don Milivoj.

Nadbiskup Puljić je zahvalio na prijemu rekavši da u božićnom otajstvu razmišljamo o osobitom Božjem zahvatu silaska među nas, kad je odlučio bit naš brat i utjelovio se, a Riječ je iz visina došla među nas. „Nijedan dan u godini nije tako topao kao Božić; zbog stvarnosti da Bog dolazi k nama i da nam je blizu u obitelji. Pred tim otajstvom se osjećamo zahvalnima i malenima. Malenima jer nismo zaslužili da Bog dolazi k nama, a zahvalni jer nas je uzdigao i učinio svojom, Božjom djecom. Zahvaljujući toj Božjoj toplini možemo jedni drugima reći brate i sestro u Kristu“ rekao je mons. Puljić poželjevši da Božić svakom od suradnika bude Božji blagoslov i toplina koju će zajedno ponuditi gradu i nadbiskupiji. „Riječ Božja je došla i našla je svoju kuću i obitelj, a to je Crkva, kojoj s radošću i zahvalnošću pripadamo; i zahvaljujemo Bogu da u njoj možemo biti to što jesmo i služiti Bogu. S tim mislima od srca zahvaljujem na toplini i prijemu koji ste mi ukazali, da se nakon osam mjeseci u Zadru osjećam kao kod kuće. Hvala na toplini i bratskoj suradnji“ rekao je mons. Puljić. Nadbiskup je prisutnima dao sličicu na kojoj je motiv kako udjeljuje sakrament potvrde u katedrali sv. Stošije a na poleđini je tekst molitve za biskupa. Uz zaziv Gospodinu da nadbiskupa jača milošću kako bi nas vodio apostolskom revnošću i želju da blagoslovi njegov rad, u molitvi između ostalog piše: „Neka s pažnjom pristupa mladima, a strpljivo bolesnima i starima. Obdari ga skrušenošću pred siromasima i hrabrošću pred onima koji Crkvu ne vole. Neka se trudi da pojedinci vjeruju bolje, te bude glasnik mira ljudima dobre volje“.