TISKOVNA KONFERENCIJA POVODOM KONCERTA “TISUĆU GLASOVA BOŽIĆU”

Koncert “Tisuću glasova Božiću” u organizaciji Zadarske nadbiskupije predstavljen je na konferenciji za medije u petak 17. prosinca u dvorani Ordinarijata u Zadru. Koncert se održava 12. godinu zaredom, no prvi put u velikoj sportskoj dvorani Krešmira Ćosića na Višnjiku i s izmijenjenom koncepcijom koja je prije bila u znaku brojnog sudjelovanja djece vrtićke dobi, osmoškolaca, srednjoškolaca i mladih; koncert se i održavao prije školskih praznika. Tu će tradiciju predstaviti nastup djece iz vrtića Radost i Sunce pod vodstvom s. Klare Puljić te Zbor mladih Magnificat iz Bibinja. Sudjeluje i 12 klapa, osam solista, četiri KUD-a, Zbor Ivana Pavla II. kojeg čini 18 župnih zborova te Muški katedralni zbor sv. Stošije, Pučki crkveni pjevači Sali i Katolička karizmatska zajednica Apostoli Krvi Kristove. Pokrovitelji koncerta su Grad Zadar i Zadarska županija, a sponzor OTP banka. Zadarski nadbiskup Želimir Puljić izrazio je radost zbog nastavka te duhovno kulturne tradicije dugo prisutne u Zadru kao najznačajnije glazbene blagdanske manifestacije božićne radosti koja je u Jazinama okupljala tisuće posjetitelja svih uzrasta. Mons. Puljić koncert smješta i u ozračje hoda ususret Nacionalnom danu obitelji u Zagrebu kada će Hrvatsku pohoditi papa Benedikt XVI. Nadbiskup je poželio da koncert bude prvi susret obitelji, djece i mladih Zadarske nadbiskupije koji žele sudjelovati na tom velikom događaju u kontekstu obiteljskog ozračja. „Koncert je u znaku velikog događaja obitelji, radujem se našem susretu”, rekao je mons. Puljić. Predsjednik Organizacijskog odbora za pripremu koncerta don Milivoj Bolobanić istaknuo je značaj kontinuiteta održavanja koncerta. Poželio je da se što više ljudi uključi i da dvorana bude puna. Poslan je i dopis školama da se potakne dolazak djece s roditeljima. „Neka se Višnjik napuni jer će biti snažan doživljaj te će svi moći doživjeti božićnu radost”, rekao je don Milivoj. Don Dario Tičić, tajnik Organizacijskog odbora, zahvalio je sponzoru, OTP banci. Višnjik je preuzeo tehničku, a nadbiskupija kulturni vid organizacije i sudjelovanje izvođača, sa željom da ne bude nastup profesionalaca nego vjernički doživljaj kroz pjesmu. „Dvorana je spremna za koncert koji se u njoj prvi put održava”, rekao je Dino Bailo, direktor Š.C. ‘Višnjik’ zahvalivši Organizacijskom odboru na suradnji. Uime Uprave OTP banke, Ivana Lončar je zahvalila nadbiskupiji što im je omogućila sudjelovanje; koncert je plod suradnje i dobrih odnosa između nadbiskupije i OTP banke. Županijski pročelnik za zdravstvo i socijalnu skrb dr. Josip Kraljić poželio je da svi za Božić dožive puninu obiteljske sreće i da dođu na koncert kojeg će osigurati i sanitetom; ‘Odazovite se božićnoj bajci’ pozvala je Snježana Jurinić, pomoćnica pročelnika za kulturu i šport Grada Zadra. Žan Morović, umjetnički ravnatelj projekta, istaknuo je da koncert predstavlja Božić hrvatske tradicije, a u programu su vrijedni napjevi iz glagoljaške baštine, hrvatske tradicijske božićne pjesme te poznate božićne pjesme svijeta. Svi su izvođači darovali svoj nastup i koncert gradu i nadbiskupiji, naglasio je Morović, poželjevši da u pjevanju sudjeluje cijela dvorana i da svi budu veliki zbor koji slavi božićnu radost. Milena Dundov, redateljica koncerta, rekla je da će se pjesme najavljivati mislima iz hrvatske božićne lirike te će to biti svečana riječ i pjesma Božiću. Poželjela je da na Višnjik dođu svi uzrasti jer koncert nosi snažne poruke, poruku ljubavi i lijepo zajedništvo koje nam je svima potrebno. Ulaz je slobodan, te je to ujedno i prilika svima koji dosad nisu bili u velebnoj dvorani Višnjika da je vide. „Zajedno proslavimo Božić” poručio je Morović, istaknuvši s Dundov da je ljepota koncerta zajedništvo; nastupa tko god je htio i prijavio se; nema odabranih nego sudjeluju svi koji su željeli i u tome je vrijednost tog koncerta.