SUSRET REDOVNICA DJELATNIH U ZADARSKOJ NADBISKUPIJI

Redovni mjesečni susret redovnica djelatnih u Zadarskoj nadbiskupiji održan je u srijedu 15. prosinca u dvorani Nadbiskupskog sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. Rekolekcija je počela misnim slavljem u sjemenišnoj kapeli koje je predvodio don Dario Tičić. Budući da je 15. prosinca spomen mučeništva sestara Kćeri Božje ljubavi koje su četnici ubili u prosincu 1941. g., s. Leopoldina Đurić, predstojnica kuće sestara Kćeri Božje ljubavi u Benkovcu, u dvorani sjemeništa redovnicama je predstavila život tih sestara i značenje Drinskih mučenica kojih se njihova Družba spominje svakog 15.-og u mjesecu. „Njihova je poruka nama danas višestruka: moguće je ljubiti Boga iznad svega, ljubiti svakog čovjeka i graditi zajedništvo među ljudima unatoč razlikama; biti do kraja vjeran svom životnom pozivu, biti velik u malim stvarima svakodnevnog života; sve činiti iz ljubavi i bez vlastitih interesa”, istaknula je s. Leopoldina, dodavši da su Drinske mučenice primjer kako ustrajati u vjeri u poteškoćama, kako u svakom čovjeku gledati brata i boriti se za kršćanske ideale, osobito čistoću srca. S. Leopoldina predstavila je život svoje Družbe koju je na molbu vrhbosanskog nadbiskupa Josipa Stadlera 1882. g. osnovala Majka Franciska Lechner. Po dolasku sestara u Sarajevo otvorene su škola u Zavodu sv. Josipa i Osnovna škola u Tuzli, a 1911. g. kuća na Palama za oporavak sestara. Samostan je bio otvoren svim potrebnima iz raznih mjesta te ga je narod prozvao ‘Gostinjac siromaha’. God. 1941. samostan je opljačkan i zapaljen, a sestre odvedene. Drinske mučenice su s. Jula (Kata) Ivanišević, rođena 1893. u selu Godinjak, župa Staro Petrovo Selo, pokraj Nove Gradiške. God 1932. je imenovana za predstojnicu zajednice na Palama. S. M. Antonija (Jožefa) Fabjan rođena je 1907. g. u slovenskom selu Malo lipje, župa Hinj, okolica Novog Mesta. Na Pale dolazi 1936. g. Vrlo uslužna, dvorila je bolesne, primala siromahe i radila u kuhinji, praonici, vrtu, kapelici. S. M. Bernardeta (Terezija) Banja rođena je 1912. g. u Velikom Grđevcu pokraj Bjelovara. Roditelji su joj doselili iz Mađarske, a na Pale je došla 1932. g. za kuharicu. S. M. Berchmana (Karoline Anna) Leidenix, rođena je 1865. g. u Enzersdorfu u donjoj Austriji u okolici Beča. Na Pale dolazi 1939. g. Privatno je poučavala pismenosti i njemački jezik djeci svih vjeroispovijesti. S. M. Krizina (Josefa) Bojanc, plahe naravi, rođena je 1885. g. u selu Zbure pokraj Šmarjetskih toplica u Sloveniji. God. 1939. dolazi na Pale. Brinula je o stoci, radila u polju, prala, krpala i glačala. Početak mučeništva tih redovnica je 11. prosinca 1941. g. kad su četnici opkolili ‘Marijin dom’ i pod pucnjavom ih nasilno odveli u zarobljeništvo. U laganoj odjeći, uslijedio je njihov četverodnevni križni put po hladnoći i dubokom snijegu putem od 65 km. U samostanu se nalazio i protjerani slovenski svećenik Franc Ksaver Meško kojeg su redovnice zamolile da im da odrješenje sluteći da će biti ubijene. Hodeći kroz šumu, u noći, četnici su ih doveli do kuće u osami gdje su zatočili još jednu skupinu katoličkih žena i djevojaka. Odveli su ih do Carevih voda i Sjetline. Tu su s. Berchmanu ostavili u napuštenom muslimanskom selu, a 23. prosinca su je ubili u šumi. Ostale četiri sestre u vojarni na Goraždu pijani četnici su htjeli obeščastiti, no oduprijele su se skočivši kroz prozor. Pad su preživjele, a onda četnici svakoj zadaju ubode nožem. Odveli su ih do obližnje Drine gdje su još pokazivale znakove života. Po četničkom nalogu grobar ih je gurnuo u Drinu. „Vrlo brzo se proširio glas o njihovu mučeništvu, ljudi su im se utjecali u zagovor i zadobivali uslišanja. Tako je sve do danas. Organiziraju se hodočašća na mjesta njihova života i mučeništva, izlazi bilten ‘Drinske mučenice’, a izašla je i nova knjiga Stjepana Licea ‘Postojane u vjernosti'” rekla je s. Leopoldina, u zahvalnosti Bogu da te službenice Božje odlukom Kongregacije za proglašenje blaženih i svetih budu ubrojene među blaženice. Kćeri Božje ljubavi u Zadarskoj nadbiskupiji djeluju u sv. Filip i Jakovu, Turnju, Benkovcu, a u Zadru na Belafuži i Puntamici, gdje je 15. prosinca župnik Emil Bilaver služio misu u spomen Drinskih mučenica i za njihovo proglašenje blaženima.