Pastoral braka i obitelji bila je tema svećeničke rekolekcije zadarskog prezbiterija održane u srijedu 9. svibnja u dvorani sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru. O duhovnoj i pastoralnoj potrebi praćenja bračnih parova izlagao je mr. Marinko Šljivić, povjerenik za pastoral braka i obitelji u Dubrovačkoj biskupiji, koji je magistrirao na Teološkom institutu Ivan Pavao II. za brak i obitelj na Lateranskom sveučilištu u Rimu. Obitelj živi svoju duhovnost time što je istodobno kućna Crkva i vitalna stanica za preobrazbu svijeta, rekao je predavač, istaknuvši da „povijest čovjeka i ljudskog spasenja može opstati jedino u obitelji. Obitelj se nalazi u središtu velike borbe zmeđu dobra i zla, između ljubavi i onoga što je protivno ljubavi“.
Istaknuvši značajnim molitvu kao temelj opstanka obitelji, rekao je da po molitvi s djecom roditelji ispunjavaju svoje kraljevsko svećenstvo i prodiru u srca djece. Nije dosta pokazati općenitu brigu za obitelj velikim pastoralnim planovima, nego je važan evangelizacijski i katehetski rad s obiteljima, potaknuo je predavač. Ne smije se zaustavljati samo na teorijskom navještaju odvojenom od stvarnih problema osoba. Treba omogućiti izgradnju djelatnika laika u pastoralu obitelji pomoću psihopedagoga, obiteljskih liječnika, socijalnih radnika, odvjetnika za maloljetnike i obitelji. Potrebna je veća zauzetost u pripravi za ženidbu, da se mladima otkrije dostojanstvo i ljepota braka. Zaručnike u programima ne treba zatrpati s previše informacija, jer, kaže papa Franjo „dušu ne zasićuje i zadovoljava puno znanja, nego unutarnje kušanje i proživljavanje stvari. Bitnija je vrsnoća nego količina“.
„Priprava za brak treba osigurati da zaručnici ne shvaćaju ženidbu kao kraj puta, nego da je prihvate kao cjeloživotni poziv. Ženidba se ne može shvaćati kao nešto zaključeno. Najbolje pripremljeni za ženidbu vjerojatno su oni koji su od vlastitih roditelja naučili što je kršćanski brak“ rekao je mr. Šljivić. Istaknuo je kako na samom vjenčanju slavitelj govori pred skupom osoba među kojima ima i onih koji slabo sudjeluju u crkvenom životu, što je dragocjena prigoda za naviještanje Kristova evanđelja. Svećenici su pozvani ohrabrivati u vjeri supružnike pozivajući ih na često pristupanje ispovijedi, duhovno vodstvo i na sudjelovanje na duhovnim obnovama. Mogućnost približavanja paru je i blagoslov kuća. Zadatak svećenika je unositi svjetlo u krize i teškoće, rekao je mr. Šljivić, dodavši da je život svake obitelji obilježen krizama svih vrsta, ali one su i sastavni dio njene dramatične ljepote. Živi se zajedno da se nauči biti sretan na novi način.
Predavač je govorio i o potrebi razlučivanja tzv. neredovitih situacija, razvedenih koji su ponovno civilno vjenčani. Savjetovanje takvih treba biti u skladu s zahtjevima evanđeoske istine i milosrđa. Crkva ne podržava dvostruki moral na način da svećenik začas sredi iznimke ili ishodi sakramentalne povlastice u zamjenu za usluge, rekao je predavač, istaknuvši misao pape Franje da se u razlučivanju određenih situacija pastir ne može zadovoljiti ni samo primjenom ćudorednih zakona na one koji žive u neredovitim situacijama, kao da su kamenje kojim se nabacuje na živote ljudi. Nijedna obitelj nije potpuno oblikovana stvarnost ili gotovi proizvod, nego treba stalno rasti i sazrijevati u sposobnosti da ljubi, rekao je mr. Šljivić. Govoreći o logici pastoralnog milosrđa, predavač je potaknuo na izbjegavanje hladnog birokratskog morala u postupanju s potrebnima. „Crkva ni na koji način ne smije odustati od toga da predlaže puni ideal braka. Pokazivanje razumijevanja za određene slučajeve ne podrazumijeva potamnjivanje svjetla najpotpunijeg ideala braka. Crkva se mora ugledati na Sina Božjeg koji ide ususret svima bez iznimke. Isus se predstavlja kao pastir stotinu ovaca, a ne samo devedeset i devet. Pozvani smo živjeti milosrđe jer je ono najprije nama očitovano. A mi se ponekad ponašamo kao kontrolori milosti, a ne kao njeni omogućitelji. Milosrđe ne isključuje pravdu i istinu, jer milosrđe je punina pravde i najjasnije očitovanje Božje istine“ podsjetio je na misli pape Franje mr. Šljivić.
Ines Grbić