ZADAR, PLOVANIJA: SVETKOVINA SV. JOSIPA U ŽUPI SV. JOSIPA

Svetkovina sv. Josipa svečano je proslavljena u ponedjeljak 19. ožujka u župnoj crkvi sv. Josipa u istoimenoj župi na Plovaniji u Zadru večernjim koncelebriranim slavljem koje je predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Tijekom dana služene su još tri mise. Nadbiskup je istaknuo da su Hrvati Marijin, narod sv. Petra i odani štovatelji sv. Josipa, što potvrđuje i povijesna odluka iz 1687. g. kad je sveti Josip, na prijedlog zagrebačkog nadbiskupa Martina Borkovića, proglašen nebeskim zaštitnikom hrvatskog naroda.

„Sv. Josip je zaštitnik obitelji i trajno suvremen svetac, svima blizak, drag i razumljiv kao uzor radnika, zagovornik na putu, pomoćnik u progonstvu i zaštitnik dobre smrti. Suvremen je zbog svog odnosa prema radu i obitelji. Ne cijeni se osobni rad nego zarada na brzinu, pljačka nekad i na zakonskoj osnovi, kao što je bio Zakon o nacionalizaciji u komunizmu u ime naroda ili zakon o privatizaciji u ime slobode tržišta i ulaska u EU u naše vrijeme“ upozorio je mons. Puljić, dodavši da Josip nije priznavao takve zakone. On je uzoran radnik koji je svojim znojem i vlastitim žuljevima zarađivao kruh.

„Josipa vidimo u radionici i kao radnika tesara koji svojim rukama privređuje kruh obitelji, pa je uzor radnika. Radnik treba zaštitnika, zagovornika. Slikaju ga kako s Marijom gleda Isusa pa podsjeća i potiče obitelji neka poput njega upru svoj pogled prema Isusu. Tako će Sveta obitelj pomoći da obitelj bude i ostane zajedništvo osoba gdje se održava Božji zakon a ljudi poštuju i vole. Jer obitelj je Crkva u malom koja nema budućnosti bez molitve i sakramenata. Inače ćemo se izgubiti“ poručio je nadbiskup, naglasivši da je osobito u rukama očeva potaknuti molitvu u obitelji. „Očevi su važni. Ako otac kaže ‘Hajdemo se pomoliti’, molitva će se vratiti u obitelji“ istaknuo je mons. Puljić.

Nadbiskup je upozorio da su ugrožene obiteljske vrijednosti, nedostaje molitve u obiteljima, ne cijeni se žrtva, darivanje, vjernost, praštanje, „kao da su te vrednote došle pod stečaj“. „Isusov poočim sv. Josip nudi rješenje: ‘Evo Sina Božjega koji je došao radi vas. Njemu se obratite, njega slušajte i slijedite’. Sv. Josip je melem za naše rane jer je primjeren domaćin, odličan skrbnik i uzor zaštitnik obitelji“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da u Svetom Pismu nema puno riječi o sv. Josipu, ali ono što je zapisano pokazuje kako je slušao, što je činio. Pokazuju kako je bio otvoren Božjim nadahnućima i kako je izvršavao ono što je Bog od njega tražio, bez pogovora.

Mons. Puljić je sv. Josipa usporedio s Abrahamom, tragom drugog čitanja Poslanice Rimljanima u kojoj Pavao uspoređuje Josipa s Abrahamom. „Abraham je velik i praotac naše vjere, jer kad je čuo Božje riječi ‘Izađi i pođi kamo te šaljem’, nije krenuo natrag, makar ne zna kuda ide. Ali bio je siguran, ‘Bog koji me šalje i zove, neće me ostaviti. On će biti sa mnom’. Tako i Josip, kao da je on znao što ga čeka na putu u Egipat. Ali anđeo mu kaže, ‘Uzmi ženu i dijete i idi u Egipat, dok te ne pozovem nazad’.

Josip s obitelji bježi u Egipat zbog okrutnog Heroda koji je naumio poubijati mušku djecu do dvije godine života. Zato se Josipa prikazuje i kao putnika, ljudi imaju običaj prije putovanja pomoliti se sv. Josipu, da ih prati njegov zagovor. Sv. Josip kao staratelj obitelji bio je prognanik, otišao je iz svoje zemlje u Egipat gdje je ostao do Herodovog skončanja. Zato je sv. Josip i zaštitnik prognanika kojih je uvijek bilo i bit će ih. To je vrijeme kušnje koje treba izdržati, da sv. Josip pomogne prognanima da se vrate svojim domovima“ rekao je mons. Puljić.

Sv. Josipa se hagiografski prikazuje i pokraj bolesničkog kreveta. „Ljudi nerado govore o smrti, a ona je svagdanja stvarnost, tipično ljudsko. Blago nama ako to shvatimo kao nešto što je sastavni dio našeg života. Trebamo se pripremiti za taj trenutak kako bismo Bogu došli otvorena srca, mirne savjesti i pokajane duše rekli: ‘Bože pomozi, spasi nas’. Ljudi o smrti nerado misle, iako učitelji duhovnosti kojima je stalo do ljudske sreće preporučuju da na smrt češće mislimo. Puno svetaca imalo je napisano ‘Memento mori’ na zidu, vratu, stolu, da ih podsjeća da je smrt pred nama. Koliko bi manje bilo zla i lošega kad bi ljudi to imali pred očima? Koliko bismo bili bolji i bolje živjeli“ upitao je nadbiskup, potaknuvši puk da se preporuča sv. Josipu, zaštitniku lijepe smrti i da pomognemo ljudima na samrti učiniti njihove zadnje trenutke opuštenima i sretnima, pomoći im s vjerom.

„Budimo dobri radnici i uzorni Božji suradnici da bismo poput sv. Josipa u snu i na javi znali osluškivati Božje poticaje. Taj šutljivi svetac potiče nas i poziva sve više otvarati se Božjem duhu te biti otvoren Božjem govoru, kako bismo i mi bili odgovorni u našem djelovanju“ poručio je nadbiskup Puljić.

Župnik Plovanije don Martin Jadreško rekao je da će se na susretima u 17,30 sati u župnoj crkvi sv. Josipa nastaviti zajednički sa župnikom moliti zagovor sv. Josipa svake srijede u tjednu do 10. lipnja, datuma kad je sv. Josip proglašen zaštitnikom hrvatskog naroda.