PODRUČNI SUSRET FRANJEVAČKE MLADEŽI IZ DALMACIJE I OBEĆANJA ZADARSKIH FRAMAŠA

Područni susret FRAMA-e zadarsko-šibenskog područja koje obuhvaća deset bratstava u mjestima između Šibenika i Zadra te Knina i Gračaca, održan je u nedjelju 12. prosinca u samostanu sv. Ivana Krstitelja u Zadru. U cjelodnevnom zajedništvu sudjelovali su framaši iz zadarskih župa sv. Ivana Krstitelja s Relje i Gospe Loretske Arbanasi, iz splitske župe Sv. Obitelji koju vode franjevci trećoredci, framaši iz Drniša, Knina, župa Gospa van Grada, Šubićevac i Meterize iz Šibenika te članovi Nacionalnog vijeća FRAMA-e iz Splita, Rijeke i Zagreba predvođeni nacionalnim predsjednikom Ivanom Bambirom. Sudjelovali su i nacionalni duhovni asistent fra Milan Krišto te područni duhovni asistent zadarsko-šibenskog područja fra Kristijan Kuhar. Mladima je predstavljen i novi područni asistent iz Reda manje braće, fra Ivan Lukač iz Knina. Svrha susreta je upoznati framaše iz Dalmacije i Zagore s organizacijom područnog bratstva te Statutom hrvatskog nacionalnog bratstva FRAMA-e. To je temeljni dokument koji određuje život i rad  bratstva. FRAMA je u Hrvatskoj organizirana na nacionalnoj, područnoj i mjesnoj razini. U Hrvatskoj postoji pet područja koje u kolegijalnosti i bratstvu duhovno asistiraju franjevci prvog i Trećeg samostanskog reda te animiraju članovi franjevačkog svjetovnog reda. Nakon izlaganja nacionalnog predsjednika FRAMA-e Ivana Bambira, mladi su izmijenili iskustva svog rada i života u mjesnim bratstvima. Zaključeno je da je zadarsko-šibensko područje po svom angažmanu u mjesnim bratstvima na dobroj razini organiziranosti, da FRAMA okuplja sve veći broj mladih koji žele živjeti evanđelje po primjeru sv. Franje iz Asiza. Istaknuta je potreba boljeg povezivanja mjesnih bratstava radi boljeg svjedočenja vjere i zajedničkog poslanja. Vrhunac susreta bilo je svečano misno slavlje u crkvi sv. Ivana Krstitelja koje je predslavio fra Branko Lovrić, gvardijan samostana sv. Ivana Krstitelja, u suslavlju sedmorice franjevaca, duhovnih asistenata FRAMA-e. Na tom su misnom slavlju framaši iz mjesnog bratstva sv. Ivana dali obećanja da će kroz godinu dana živjeti „u skladu s evanđeljem, onim istim evanđeljem koje je raspršilo sumnje sv. Ivanu Krstitelju, koje je sv. Franju učinilo da svoj život živi s pravim smislom, odnosno s nutrinom punom bogatstava“, rekao je u homiliji fra Branko. „Neka vaša obećanja i istinska želja urodi mnogim duhovnim plodovima. Neka urodi pravom i istinskom spoznajom, a nadasve odvažnošću, jer kršćanski mladić i djevojka nisu neveseli i nedruštveni, nego radosni“, poručio je fra Branko mladima koji su dali obećanja dodavši: „Postajete dio jednog bratstva, a pripadnost bratstvu, odnosno Crkvi Kristovoj, uvijek i u svemu treba biti svjetlo i snaga koje će razgoniti tamu vjere i sumnje. Kršćansko bratstvo uvijek će moći dati pravi odgovor raspršuje sumnje, ali i izgrađuje pravu sliku o Kristu, kojem je Franjo pjevao kao svom Gospodinu kojeg u svemu i iznad svega želi ljubiti“. Domaćini tog susreta su duhovni asistent fra Kristijan Kuhar i FRAMA sv. Ivana s predsjednicom Sabinom Eškinjom. To bratstvo FRAMA-e djeluje 11 godina u sklopu samostana i župe sv. Ivana Krstitelja u Zadru. Na poziv mjesne predsjednice Sabine dvadesetoro je mladih obećalo pred duhovnim asistentom fra Kristijanom i Crkvom da će godinu svoje mladosti posvetiti Kristu i evanđelju, hraneći se Riječju Božjom i euharistijom, te tako biti hrabri svjedoci neprolaznih vrijednosti kršćanske vjere po primjeru sv. Franje. Osmero mladih mjesna predsjednica je primila u bratstvo, u početak formacije u bratstvu FRAMA-e. Susret i misno slavlje animirao je mladi zbor FRAMA-e sv. Ivan sa Zajednicom mladih župe bl. Alojzija Stepinca iz Zadra.