ZADARSKI NADBISKUP PREDSLAVIO PRVU MISU ZORNICU U KATEDRALI

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić predslavio je na početku Došašća prvu misu zornicu u katedrali sv. Stošije u Zadru u ponedjeljak 29. studenog. Uz brojan puk, u slavlju su sudjelovali i sjemeništarci sjemeništa ‘Zmajević’ s rektorom don Čedomilom Šuprahom. „Lijepo i sveto vrijeme došašća pripravlja nas na Isusov dolazak. Ono ima simbolično i stvarno značenje. Simbolično jer nas u duhu vodi u stara vremena kad su ljudi iščekivali Spasitelja, da će u onaj dan doći izdanak Gospodnji i biti na diku i slavu. I dočekali su“ rekao je mons. Puljić, dodavši da mi započinjemo sveto vrijeme iščekivanja stvarnog dolaska koji je bio kad se Bog utjelovio i postao čovjekom, našim bratom.  „Ovo vrijeme ima drugu simboliku iščekivanja konačnog dolaska.  U tom međuprostoru živimo svjesni da je Gospodin stvarno među nama. Dolazi svaki put kad slušamo njegovu riječ, a osobito je među nama u sakramentima koje nam je ostavio kao hranu i popudbinu“ rekao je nadbiskup. Potaknuo je vjernike da na svaku zornicu pođu duhom radosti da smo sretnici jer smo doživjeli njegov dolazak; Isus je stvarno tu. Ali smo i putnici koji iščekuju njegov drugi, konačni dolazak. „Svjesni njegove nazočnosti, i mi svaki put kad slavimo euharistiju znamo da je Isus među nama. Zato se obradovasmo kad nam rekoše hajdemo u dom Gospodnji. Nismo dostojni da Gospodin uđe u naš dom, ponavljamo riječi satnika; zato, evo nas Gospodine u tvoj dom“ zaključio je mons. Puljić u homiliji ohrabrivši svojim dolaskom vjernike da ustraju u zornicama u milosnom vremenu došašća.

Mise zornice u zadarskoj nadbiskupiji u velikom broju pohodi puk svih uzrasta, od djece do starih, a mnogi radnici tom misom započinju svoj radni i obiteljski dan. Zato je blagopokojni zadarski nadbiskup Ivan Prenđa godinama svako jutro pohodio drugu župu u nadbiskupiji želeći slaviti zornice s pukom diljem nadbiskupije te je vozio u ranu zoru i u sedamdeset kilometara udaljene Kistanje, najudaljeniju župu u nadbiskupiji. Radujući se susretu s vjernicima na zornicama prošle godine je rekao: „Što je naša žrtva prema onome što nam Bog daje u svojoj ljubavi i uzvraća svakog trenutka. Neka došašće pridonese svakom da poraste u vjeri, duhovnom životu i slobodi od grijeha. To je smisao i želja: pripremiti dolazak Gospodina u naša srca, Crkvu, grad, domovinu i svijet. Molimo Gospodina da ustrajemo u dobru i da nam snage da pripremimo Božić na najbolji način – duhovan način. U velikoj smo zajednici koja bdije i moli. Ustrajte na tom putu i obogaćujte se kako bismo rasli u vjeri, a vrhunac će biti božićna radost” poručio je mons. Prenđa vjernicima. Na taj je način želio podržati i svećenike koji su u pastoralu od ranog jutra, ispovijedaju. „I ja kao vjernik i biskup bdijem s vama, želim biti uz vašu žrtvu i podržati vas da ustrajete u dolascima. To je vrijedno i tko dođe ima poseban duhovni doživljaj. Onaj tko ne dolazi neka se potrudi – i vidjet će kako je lijepo Bogu pokloniti rane trenutke i doći ususret Gospodinu. To nas obogaćuje i ostaje naša duhovna baština. Vrijedi pokušati i doći k drugima koji to vjerno čine. I biskup je, kao svi ljudi, potreban sna i odmora. Ali dolazak na zornicu je dragovoljna žrtva koju darivamo Bogu jer on nama dariva daleko više. Gospodin ide ususret nama a nama je milost i čast da možemo doći k njemu i da nas može nahraniti za dan i život”.