PREDSTAVLJEN „MOLITVENI HOD ZA DOMOVINU – KORACIMA NADE U ISTINU“

“Molitveni hod za domovinu – Koracima nade u istinu” u organizaciji zadarske nadbiskupije i braniteljskih udruga predstavljen je u ponedjeljak 15. studenog na Konferenciji za medije u Ordinarijatu u Zadru. Sudjelovali su generalni vikar zadarske nadbiskupije don Milivoj Bolobanić, kancelar don Josip Lenkić, čuvar svetišta sv. Šimuna gdje će u četvrtak 18. studenog taj događaj započeti molitvom krunice u 17,00 sati; potom će se puk sa svijećama središtem grada uputiti do katedrale sv. Stošije gdje će misu u 18,00 sati predvoditi zadarski nadbiskup Želimir Puljić. O događaju su govorili i inicijatorica Ivana Haberle, predsjednica zadarske udruge ‘Žene u Domovinskom ratu’, članica te Udruge Vesna Matešić, dopredsjednik zadarske HVIDRE Klaudio Vidaić i Željko Turić, predsjednik braniteljske udruge ‘Damir Tomljanović Gavran’. Događaj je organiziran poslijepodne kako bi ljudi koji ujutro rade i zato ne mogu doći u Škabrnju, na 19. obljetnicu stradanja Vukovara i Škabrnje primjereno obilježili taj dan, s ljudima koji su stradali, potrebni su naše ljubavi i pažnje; da taj dan na trenutak zastanu i budu u mislima s onima kojima je prije 19 godina bilo najteže, rekla je Haberle. Oni koji ne mogu doći pozivaju se ovog četvrtka upaliti svijeću na svom prozoru. Kao što se u Vukovaru održava niz prigodnih događanja koji memoriraju njegovo stradanje, želja je Zadrana da se u nadbiskupiji osim komemoracije u Škabrnji na još neki prikladan način obilježi stradanje svih hrvatskih mjesta i gradova. „Zato smo odlučili podržati taj događaj jer ne želimo da se zaboravi ono što je važno za naš narod: da se poštuje žrtva poginulih branitelja, da se uvijek sjetimo velikog događaja naše povijesti kad smo obranili svoju zemlju i dobili slobodu. Tu slobodu i danas želimo sačuvati, da je znamo vrednovati i da tu istinu prenesemo mlađim generacijama“ rekao je don Milivoj. Nadbiskupija tom inicijativom želi otrgnuti zaboravu stradanje svih hrvatskih mjesta; na zadarskom području jutro poslije masakra u Škabrnji ubijeni su i ljudi u obližnjem Nadinu, podsjetio je kancelar Lenkić, istaknuvši da molitveni hod želi biti potpora Crkve braniteljima i njihovim obiteljima, djeci i mladima, da se teško stradanje u našim mjestima ne zaboravi.

Taj je molitveni hod jedan od načina da mladi naraštaji dobiju istinite informacije o Domovinskom ratu, rekla je Haberle, poželjevši da se u obilježavanje stradanja uključi što više obitelji i roditelja s djecom, „pa će djeca koja će nositi upaljene svijeće možda osjetiti potrebu pitati zašto ih nosimo, zašto molimo, za koga molimo, tko je stradao, što je to svjetlo. To je svjetlo nade da hoćemo slobodni živjeti u našoj domovini, ali su zato mnogi dali svoje živote. To nikad ne možemo zaboraviti i zbog toga ćemo biti bolji i kvalitetniji ljudi“ poručila je Haberle uime svoje ‘male ali srčane Udruge’. Matešić je zahvalila nadbiskupiji na podršci ideje u vremenu kad se promiču spektakli, „a bolje bi bilo da nekad u tišini promišljamo kako i zašto slobodni možemo živjeti u Hrvatskoj. Mnogi se danas trude da bolje živimo, ali najzaslužniji su uvijek oni koji su dali najsvetije što su imali, a to je život. Oni su bili najbolji, najizvrsniji i najodličniji među nama. Njima je posvećena barem ta jedna upaljena svijeća, jedna mala luč koja će pokazati da njihova žrtva nije uzaludna i da nam ono što su oni napravili za sve nas treba biti ispred drugog što se događa. Pozivam ljude da dođu jer time slavimo žrtvu i iskazujemo čast. Barem toliko možemo“ poručila je Matešić poželjevši da svijeće budu putokaz kako treba čuvati, paziti i uvijek misliti na ono što je tvoje. „Jedna od važnijih zadaća živih branitelja je briga o časti i dostojanstvu poginulih branitelja. Zato rado podržavamo i uključujemo se u aktivnosti usmjerene u tom cilju. Ukoliko bismo mi zaboravili  poginule suborce zaboravili bismo vrijednosti zbog koji smo išli u Domovinski rat. Zato ćemo ustrajati da se u svakoj situaciji ističu naši poginuli suborci“ rekao je Turić. Vidaić iz zadarske HVIDRE je istaknuo neraskidive veze između branitelja i Crkve koja je pomogla stvaranje hrvatske države, poručivši: „Želja nam je da svjetlost tih svijeća razbije tamu koja se nadvila nad sve segmente društva. Da potakne ljude na odgovornim mjestima u državi da se puno više pažnje posveti onima koji su dali svoj život za domovinu i za pozicije koje oni danas uživaju; da više vrednuju vrednote Domovinskog rata i Katoličku Crkvu. Na tim temeljima počiva naša država. S molitvom i upaljenim svijećama neka rasvijetle razmišljanja onih koji još danas ne znaju tko je bio agresor a tko žrtva u našoj domovini“.