ZADARSKI NADBISKUP KRSTIO 5. I 6. DIJETE U OBITELJI BRKOVIĆ

Zadarski nadbiskup Želimir Puljić u nedjelju 14. studenog krstio je blizance Vladimira i Ivana Emanuela, četvrto i peto dijete u obitelji Katarine i Borisa Brkovića za vrijeme misnog slavlja koje je u zajedništvu sa župnikom Emilom Bilaverom predvodio u župnoj crkvi Bezgrešnog začeća BDM na Puntamici u Zadru.Bog ne traži veličinu vanjskih zdanja. On želi ljudska srca gdje će prebivati. Ljudi su nažalost uvijek bili skloni izvanjskim sjajem i blještavilom zamijeniti unutarnji stav duše. A ono što ljude impresionira, Boga ostavlja ravnodušnim. Zato i dopušta da takvo što i propadne. Ne može se surogatima mijenjati vrednote“ poručio je mons. Puljić u homiliji, dodavši da će uskoro u došašću svećenici blagoslivljati obitelji kako bi duhovno obnovljene dočekale blagdan Isusova rođenja. Tijekom tog vremena obitelji idu s djecom i na ispovijed. Traže načina kako se izmiriti s Bogom i s ljudima. Čiste svoju dušu od lošega. Pružaju ruku prijateljstva s onima zategnutih odnosa. Susret s milosrdnim Isusom u sakramentu pokore bitni je dio ‘božićnog paketa’“ rekao je mons. Puljić, dodavši da izvanjski sjaj naših ulica i gradova te suvišno blještavilo u stanovima, čovjeka mogu zavesti da pomisli kako je time zamijenio ono što Bog želi: molitveni stav duše prožet skromnošću i zahvalnošću da smo Očevom milošću postali djeca Božja. Tragom navještaja o propasti jeruzalemskog hrama i drugim progonstvima, nadbiskup je rekao da nas Isus ne želi strašiti, nego nas poziva da se ne bojimo kad čujemo za ta zla i ne damo se zavesti lažnim prorocima. „Budemo li vjerni Bogu, sve ćemo nadvladati. Kršćanin ima razloga živjeti bez straha. Razloga bojati se imaju zli ljudi čiju je propast navijestio prorok Malahija pet stoljeća prije Kristova rođenja u slikama suhe strnjike koja gori u užarenoj peći i stabla bez korijena i grana, suhog panja u kojem nema života. Onima koji se drže Božjih zakona dan suda će biti dan radosti. Isplati se biti Bogu vjeran, pa makar zbog toga morali i trpjeti. Blaženi koji ustraju jer svojom će se postojanošću spasiti“ rekao je mons. Puljić ohrabrivši puk kako nam je živjeti na ovoj zemlji unatoč neredima koji na njoj vladaju. „I boriti nam se protiv njih. Isus nas potiče na hrabrost i ustrajnost, teškoćama, neredima i progonima usprkos. Sv. Jeronim je napisao da je Crkva kroz progone sve više rasla, a jedan suvremeni teolog da je progon Crkvi pogon te je blagoslivljao one koji su izmišljali i govorili protiv nje“ rekao je zadarski nadbiskup, dodavši da je od mučeništva sv. Stjepana broj kršćana iz dana u dan rastao. Bog je bio s njima i davao im snagu. Umirali su, ali nisu mrzili svoje mučitelje. „Crkvu progone sve do današnjih dana, nekad žešće a nekad manje. Koliko je kršćanskih mučenika bilo samo u 20. st.: žrtava nacizma, fašizma i komunizma. Sve su te ideologije bile protiv Boga i vjere jer su htjele zauzeti Božje mjesto u srcima ljudi“ upozorio je zadarski nadbiskup. Istaknuvši kako Isus ne govori svojim učenicima da neće trpjeti ili biti ubijeni, mons. Puljić je naglasio da Isus najavljuje kako ništa od njihova dobra i zasluga kod Boga neće biti uništeno i neće propasti. Govoreći o nevoljama, Isus ne manipulira ljudskim strahom, nego samo upozorava učenike na što im valja pripaziti. I dvije su njegove osnovne poruke: ‘Ne dajte se zavesti’ i ‘Ne prestrašite se’, zaključio je nadbiskup Puljić.