ZADARSKI NADBISKUP BLAGOSLOVIO 16. ŠNIDOR

„Zajedno u ratu, zajedno u miru“ pod tim geslom i pozdravom hrvatskih branitelja okupilo se 1300 sudionika na 16. Svehrvatskom športskom natjecanju invalida Domovinskog rata (ŠNIDOR), a trodnevnu manifestaciju u petak 12. studenog u sportskoj dvorani Jazine u Zadru blagoslovio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Duh zajedništva kojim su se borili 1990-ih i sad ih okuplja u natjecanju na sportskim terenima. Igre je otvorio Tomislav Ivić, ministar obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, izaslanik predsjednice Vlade RH Jadranke Kosor pod čijim se visokim pokroviteljstvom Igre na zadarskim sportskim terenima održavaju. Prigodne riječi sudionicima uputili su predstavnici državne i loklane vlasti, branitelja i HVIDRE. Od oko 50 000 vojnih invalida u Hrvatskoj od posljedica stradavanja u Domovinskom ratu, u članstvu HVIDRE je njih 35 000. ŠNIDOR organizira Zajednica županijskih zajednica udruga HVIDRE. U deset disciplina, 28 sportskih kategorija: boćanje, kuglanje i viseće kuglanje, elektronski pikado, plivanje, stolni tenis, streljaštvo, šah, sportski ribolov i utrka u invalidskim kolicima, natječu se sportaši invalidi iz županijskih podružnica HVIDRE iz Hrvatske i Hercegovine. Na ŠNIDOR-u sudjeluju najuspješniji sportaši nakon izlučnih natjecanja u svojim županijama održavanih tijekom cijele godine. Cilj je Igara, na kojima sudjeluju i slijepi i 80 sudionika stopostotnih invalida, resocijalizacija vojnih invalida u svim oblicima društvenog života, rehabilitacija, edukacija i poboljšavanje njihove zdravstvene sposobnosti. Blagoslov njihovom druženju zazvao je mons. Puljić, izražavajući zadovoljstvo što može pozdraviti heroje čiji je doprinos najveći i najzaslužniji u stvaranju države u čiju su slobodu ugradili svoja tijela. Podsjetio je da su se u antičkoj Grčkoj Igre održavale na principima ‘brže, jače, više’, pod motom da nije važno pobijediti koliko je važno sudjelovati. Te su igre imale kulturni, sportski, društveni, ali i religiozni značaj. Budući da su u to vrijeme prinosili žrtve bogovima, to se činilo i u sklopu igara. No, istaknuo je nadbiskup Puljić: „Odkad je Isus došao, postao naš brat i otkupio nas – od tada sve činimo u njegovo ime i po njegovom imenu. U Kristu, s Kristom i po Kristu. U tom duhu započnimo i ove Igre, zazivom Božjeg blagoslova i pomoći Isusa Krista“. U molitvi da Gospodin razborito rasporedi ljudske napore, nadbiskup je poželio da među sudionicima vlada sklonost i duh svetog apostola Pavla koji je dobar boj bio i trku završio, ali se nije htio hvaliti ičim osim križem svoga Gospodina Isusa Krista. Upravo je ŠNIDOR jedan od događaja koji okuplja ljude čiji je život žrtva i znak križa, no ohrabrujući i svijetao znak života su prizori branitelja invalida u pratnji svoje obitelji, supruge i razdragane djece. Zadarski gradonačelnik Zvonimir Vrančić poželio je braniteljima da i u mirnodopsko vrijeme pobjeđuju kao što su pobjeđivali i u ozbiljnijim utakmicama koje su teško, strpljivo i mukotrpno dobivali. „Obnavljajte svoje zajedništvo sada, kako ste to činili i u Domovinskom ratu“ poručio je dr. Vrančić, izražavajući poštovanje prema suborcima koji više nisu s nama. Igre su počele minutom šutnje i molitve za poginule branitelje. Ostali govornici ohrabrili su branitelje porukama: „Da nije bilo vaše žrtve, ne bi bilo ni slobodne Hrvatske, sutra europske Hrvatske. Dali ste svoje zdravlje, tijelo, prolili krv. Ne može biti teže nego je bilo u Domovinskom ratu. Treba reći što je istina i uvijek je ponavljati. Branitelji su podnijeli dio krize i u mirnodopsko vrijeme. Mnoga djeca ne znaju što su hrvatske oslobodilačke akcije. Obitelji trebaju prenositi istinu o Domovinskom ratu, neće to učiniti mediji ni politika. Hvala za vašu žrtvu za nas i hrvatsku budućnost. Poštovanje i počast vašem herojstvu ugrađenom u temelje hrvatske države“. Pobjednička ekipa ŠNIDOR-A osvaja prijelazni pehar u obliku vukovarskog vodotornja. Igre prati umjetnička kolonija branitelja „Umjetnički izričaj dlijetom, kistom i perom u obrani domovine“. Prodajom svojih radova, a slikaju za vrijeme ŠNIDOR-a, pomažu kolege branitelje u potrebi.