Luka Gaženica

113771Zadar, – Početak radova u izgradnji nove državne luke u Hrvatskoj i Mediteranu “Zadar-Gaženica” u zadarskoj luci Gaženica u ponedjeljak 4. svibnja blagoslovio je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa. Čestitao je svim sudionicima tog milenijskog projekta koji će utjecati na gospodarski razvoj cijele regije, čijom se realizacijom otvara nova stranica hrvatske i zadarske povijesti koji postaje izrazito središte Mediterana. “To je ono što čovjek naziva snom”, rekao je mons. Prenđa za taj projekt od državnog interesa čiji je jamac hrvatska država, a u kojeg 236 milijuna eura ulažu Europska investicijska banka (EIB) i Njemačka razvojna banka. “A te dvije banke ne daju novac tek tako, nego nakon duboke analize projekta koji treba imati razvojnu perspektivu. Nove državne luke ne niču svake godine a ni svakih deset godina”, poručio je ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta koji je u nazočnosti brojnih predstavnika državne i lokalne vlasti svečano proglasio otvorenje radova u izgradnji luke koja će sadržavati ribarsku, trajektnu, putničku i luku za kruzere i roro brodove. Bog je povjerio čovjeku da se podvrgava dužnosti rada, rekao je mons. Prenđa, uputivši molitvu da to djelo bude korisno za život i da njegova dobrobit pridonosi širenju Božjeg kraljevstva. “Grad uvijek treba mudrosti ljudi i Božjeg blagoslova. Povijest pokazuje da je Zadar imao puno mudrih ljudi koji su radili za njegovo dobro, sve do danas. Zato je njegova ljepota došla do izražaja”, rekao je mons. Prenđa, poželjevši blagoslov svemu što će biti učinjeno i sretan dovršetak radova koje je također poželio blagosloviti. Potaknuo je na zahvalnost za to veliko djelo od općeg dobra, rekavši da smo Božji pomagači uvijek kad svojim djelima idemo ususret potrebama braće i služimo zajednici. Poželio je da se Božjom pomoću gradnja privede uspješnom završetku i da Gospodin štiti graditelje, jer “Ako Gospodin kuće ne gradi, uzalud se muče graditelji”. Ta luka potvrđuje pomorsku orijentaciju Zadarske županije po onome što joj je Bog darovao prirodnim obilježjem, rekao je zadarski župan Stipe Zrilić. Naime i papa Aleksandar III. u 12. st. se na proputovanju u Veneciju zbog nevremena sklonio u zaštićenoj zadarskoj luci. U Zadarskoj županiji je gotovo četvrtina Jadranske obale, 116 otoka, pomorska je i po ljudskim djelatnostima koje nadopunjuju Bogom darovano prirodno obilježje. Na svečanosti je istaknuto da je luka Gaženica odluka za dobrobit življenja od koje koristi moraju imati svi ljudi. Zadar je u povijesti uvijek bio poveznica istoka i zapada Mediterana. Ta luka na najbolji način povezuje srednju Europu s istokom Mediterana i Suezom. Mediteran u kojem su nikle stare europske kulture dobiva u ovo doba sve više na značaju. U tome Zadar postaje nezaobilazan, a gospodarski uzlet grada omogućio je i razvoj kulturnih, obrazovnih sadržaja i kvalitetniju brigu za starije”, poručio je gradonačelnik Kolega.
Lukom “Zadar-Gaženica” uklanjaju se dosadašnja ograničenja u zadarskoj lučkoj infrastrukturi: tim se projektom osnažuje međunarodna linija Zadar-Ancona, omogućuje se veći tranzit vozila i putnika od južne prema srednjoj i istočnoj Europi, nestaju prometne gužve na gradskom poluotoku a ribarski brodovi konačno dobivaju svoju luku. Zgrada putničkog terminala će biti površine 20.000 četvornih metara uz tisuće parkirnih mjesta. “To je poruka svima diljem Europe da se pripreme za novu državnu luku, novi prometni čvor i tok ljudi i roba preko Zadra i Hrvatske starim novim pravcem”, poručio je ministar Kalmeta. “To će biti luka Europske unije preko koje će ljudi i robe moći biti transportirani u sve zemlje EU. Koji sretan kraj”, poručio je njemački veleposlanik u RH dr. Bernd Fischer koji je s predstavnicima EIB-a i Njemačke razvojne banke sudjelovao u svečanosti u Gaženici, rekavši da je ta luka još jedno učvršćivanje njemačko-hrvatskog prijateljstva. Istaknuo je da Hrvatska ima prirodne ljepote o kojima Nijemci mogu samo sanjati. Nova luka na površini od 250 000 četvornih metara gradi se po najvišim europskim standardima. Sadržavat će 12 gatova s mogućnošću prihvata brodova novih generacija dužine preko 300 m; u luci će biti tisuću zaposlenih a spojna auto-cesta direktnog pravca u luku jedinstveni je primjer u svijetu. Završetak radova luke koja će promijeniti gospodarsku sliku Zadra i Hrvatske predviđen je za kraj 2013. g. Ta je investicija plod izvrsne suradnje zadarske Lučke uprave, Grada, Županije, resornog Ministarstva i Vlade RH.

Be the first to comment