Molitveno bdijenje za duhovna zvanja

11318Zadar, – Otajstvo poziva je Božji dar upućen čovjeku kako bi mu Bog povjerio sebe, svoju riječ, ali i ljude, poručio je zadarski nadbiskup Ivan Prenđa na molitvenom bdjenju za duhovna zvanja koje je 29. travnja predvodio u katedrali Sv. Stošije u Zadru. Pozvao je molitelje za zvanja da dublje proniču u tajnu svećenika i redovnika na misi i molitvi, ali i na ulici i raznim prigodama života. Duhovni poziv podrazumijeva svijest, duboku zahvalnost, uronjenost u otajstvo Riječi i susreta s Kristom, te nemir da se Božja riječ posije i navijesti Evanđelje. Sve te karakteristike imao je apostol Pavao, živeći u sigurnosti da je ljubljen, odabran, pozvan i poslan. “Pavao piše Timoteju kojem je on otkrio uskrslog Gospodina, duboko svjestan da treba pomoći Timoteju da raste u vjernosti Isusu. Pravi apostol koji je otkrio uskrslog Krista i otvorio mu srce želi prenijeti tu ljubav i žar na druge, onima koji su pozvani na apostolstvo, da nastave život Crkve. Tko je otkrio Krista postaje njegov apostol, u najdubljem smislu riječi: prenosi žar, ljubav, spoznaju i ako treba mučeništvo i smrt”, poručio je mons. Prenđa, istaknuvši da mladima treba ohrabrenja, molitve i ljubavi koja znači podršku, poticaj i svjedočenje. “Treba ohrabriti novog Timoteja, novog apostola. Koliko je bogatstva preostalo u našem prostoru srca, možda i manjak hrabrosti da otvorimo pogled prema novom Timoteju i Titu. Smisao svakog poziva u Crkvi je poziv ususret izranjenom čovjeku koji vapije za životom; toliko toga je nagomilano da možda više i ne vidi što znači biti čovjek u pravom smislu”, rekao je mons. Prenđa, pojašnjavajući sliku milosrdnog Samarijanca. “Koga treba previti, rane očistiti, poljubiti, posjesti i prevesti; za koga treba nešto učiniti da bi prizdravio? Sve su to slike toga što jest čovjek, onaj o kome Isus govori da je bio napadnut na silasku od Jeruzalema do Jerihona. To je područje velika pustinja. To je zapravo slika stanja čovječanstva. Čovjek je vječito sklon silaziti, rušiti se; rušiti svoju ljudskost i kreposti, svoju ljubav prema čovjeku, poštovanje i samopoštovanje. Čovjek je silazio od Jeruzalema prema Jerihonu, bio je na nizbrdici. Taj čovjek, kroz sva stoljeća, silazit će prema ‘Jerihonu’. I bit’ će tako do kraja svijeta. Ići će na nepoznat put, tražiti sreću, ulaziti među razbojnike, biti opljačkan. To je smisao poziva u Crkvi. Isus je milosrdni Samarijanac koji je uzeo izranjeno čovječanstvo i ponio ga da ga otkupi, opere od zla, pomaže i postane novo, da se vrati život”, poručio je mons. Prenđa, upozorivši koliko se puta dogodilo da onaj koji je čovjeka trebao vidjeti nije ga vidio, onaj tko se trebao sagnuti nad izranjenog nije se sagnuo. “Ali stranac se zaustavio. Učinio je to netko drugi, Bog je djelovao u tom duhu. Zato nam se ne bi trebalo naći među onima koji su se nazvali levitima, svećenicima a zaobišli su čovjeka u nevolji”, upozorio je nadbiskup. Potaknuo je na molitvu da se u mladima razvija istina da je Božji poziv čisti dar, da se ohrabre i ulože svoje darove kojima Bog ugrađuje sebe u povijest svijeta. Pod geslom “Tko si, Gospodine, i što želiš da učinim?” u povodu Nedjelje Dobrog Pastira i 46. svjetskog dana molitve za duhovna zvanja, bdjenje je organiziralo Povjerenstvo za duhovna zvanja i ministrante Zadarske nadbiskupije s povjerenikom don Marinom Ninčevićem. Sastojalo se od Službe svjetla, Službe Riječi i euharistijskog klanjanja, a pjesmom ga je animirao katedralni zbor mladih. Fra Andrija Bilokapić izlagao je meditaciju i molitvene poticaje na temu osobnosti sv. Pavla i sv. Franje, a fra Tomislav Šanko je izrekao svjedočanstvo svog sazrijevanja u duhovnom pozivu. Svakog utorka u crkvi Gospe od zdravlja u Zadru u 20 sati započinje molitva i klanjanje za duhovna zvanja koje animiraju zadarski sjemeništarci i duhovnik don Stanislav Wielinski.