PROMOCIJA DIPLOMIRANIH STUDENATA VISOKO TEOLOŠKO-KATEHETSKE ŠKOLE U ZADRU

Promocija 41 diplomiranog vjeroučitelja Visoko teološko-katehetske škole u Zadru (VTKŠ), treća po redu u 18 godina godina postojanja te škole, održana je u subotu 30. listopada u svečanoj dvorani Novog kampusa Sveučilišta u Zadru. VTKŠ od 2000. g. djeluje pod akademskim sponzorstvom KBF-a Sveučilišta u Zagrebu. Uz moderatora VTKŠ-a zadarskog nadbiskupa dr. Želimira Puljića i ravnatelja mr. don Marinka Duvnjaka, u svečanosti je sudjelovao i prof. dr. Josip Oslić, dekan KBF-a u Zagrebu. Primanjem diplome studij ne završava nego želi reći ‘Osposobljeni ste dalje učiti i istraživati do nogu Isusovih, ponizno, skromno i zahvalno učiti što Isus nadahnjuje’, rekao je mons. Puljić istaknuvši da svijet treba svjedoke zanesene Isusovom porukom koji će moći pružati što Crkva traži. «Želim da budete navjestitelji Božje istine, Božjeg čovještva i svega što vjera daje i tumači. Odgojitelji svećenik i kateheta navještaju najprije svojim dobrim čovještvom, onime što najviše možemo dati i svjedočiti, da smo ljudi. Mi smo ljudi koji do nogu Isusovih trajno uče i daju se poučavati. Ako tako budemo činili moći ćemo biti u svijetu potrebnom svjedoka» istaknuo je mons. Puljić čestitajući diplomantima taj dan radosti i zahvalnosti. «Hvala vam što se se odvažili studirati teološku struku katehetskog studija kako biste bili navjestitelji i djelitelji radosti, briga, nada i teškoća mjesne Crkve» rekao je nadbiskup poželjevši im da na mjestu gdje ih Providnost postavi budu Isusovi vjerni svjedoci u navještaju radosne vijesti. Ta svečanost je važna za nadbiskupiju, rekao je nadbiskup, zahvalivši profesorima koji ulažu znanje i vrijeme da budu pomoć u Crkvi, ali i predčasnicima Marijanu Oblaku i Ivanu Prenđi što su se u onom vremenu usudili i odvažili imati takvu instituciju, podržavati je i radovati se novim katehetama. Dr. Oslić je čestitao diplomantima na stjecanju akademskog naslova čime su kvalificirani za apostolsko i evangelizacijsko djelovanje. Poželio je da posreduju intelektualno i duhovno bogatstvo te se zauzmu za duhovnu i moralnu obnovu, podizanje religiozne i kulturne svijesti u društvu i crkvenoj stvarnsoti. Čestitao je i njihovim obiteljima i prijateljima koji su ih pratili na putu ljudskog, intelektualnog i duhovnog rasta. Uime diplomanata Anita Žunić Rogić je rekla: «Diploma koju ponosno držimo tkana je trudom i ljubavlju različitih ljudi; koliko pripada nama toliko je dio svakog od njih i zato svima želimo reći ‘Hvala’. Najprije hvala vizionarima, nadbiskupima Oblaku i  Prenđi, te prvom rektoru škole don Tomislavu Bonduliću, jer su imali dovoljno snage i hrabrosti utabati stazu kojom smo prošli. Hvala i mons. Puljiću što je nastavio put svojih prethodnika, profesorima i obiteljima za podršku i ljubav koja nas potiče da izađemo u svijet i budemo nositelji Božje ljubavi».

Od početka VTKŠ-a, na kojem uz zadarske predaju i profesori iz Zagreba i Splita, upisano je 318 studenata a diplomiralo ih je 119. VTKŠ je crkvena škola za vjerske znanosti na kojoj se poučavaju teološke i filozofske znanosti, religiozna pedagogija i katehetika te druge humanističke znanosti. Istaknuvši svjesno i aktivno sudjelovanje u evangelizaciji, mr. Duvnjak je podsjetio na riječi pape Pavla VI. da je drama naše epohe lom između evanđelja i kulture. Zato treba nastojati za plemenitom evangelizacijom kulture, a u području susreta evanđelja i kulture puno se očekuje od sveučilišta. «Među raznim služenjima, Crkvi je osobito vlastito služenje istini. Odgovorni smo za istinu, moramo je ljubiti i nastojati što bolje shvatiti, kako bismo je približili u njenoj spasiteljskoj snazi. Papa Benedikt XVI. ističe da je čovjek sposoban spoznati istinu u objektivnoj dimenziji. Vaše poslanje kao kršćana i kateheta je da živite bogatstvo čovještva objavljenog u Kristu i da ga navještate čovjeku» rekao je mr. Duvnjak diplomantima istaknuvši da je život čovjeka lišen jedinstvenog smisla ukoliko ne sretne Isusa. Uz sudjelovanje profesora i obitelji diplomanata, svečanost je obogatio i nastup Gudačkog kvarteta Glazbene škole Blagoje Bersa iz Zadra.