PROSLAVA SV. VINKA PAULSKOG U SAMOSTANU MILOSRDNICA

«Dobrota je evanđelje društva Kraljevstva Božjeg. Ona nas uči kako se brinuti o drugima, pomagati bez interesa i kamata; kako se žrtvovati i ljubiti bližnjega» poručio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić na svečanom misnom slavlju u ponedjeljak 27. rujna na blagdan sv. Vinka Paulskog u kapeli samostanske kuće Sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Zadru. «Ljubav prema Bogu iskazuje se konkretnom i djelotvornom ljubavlju prema čovjeku. A djela sv. Vinka: Družba svećenika lazarista, sestara milosrdnica, laička dobrotvorna društva te različiti načini zdravstvenog i socijalnog rada u svijetu svjedoče o svevremenskoj djelotvornoj ljubavi prema Bogu i čovjeku» rekao je mons. Puljić ohrabrivši milosrdnice Vinkovim riječima njegovim duhovnim kćerima Lujzi i suradnicama: «Vaš samostan su kuće bolesnika, vaša ćelija je iznajmljena soba, kapelica župna crkva a klaustar gradske ulice. Vaša klauzura je poslušnost, samostanske rešetke strah Božji a koprena čednost». Sv. Vinko je činio isto što i Isus kad je u susretu s gluhonijemima, slijepima i uzetima očitovao znakove spasonosne dobrote, rekao je nadbiskup, upitavši kako govoriti o dobroti i požrtvovnosti ljudima koji gube osjećaj za pravdu i solidarnost, za tuđu čast i dobar glas. «Kako graditi civilizaciju ljubavi u svijetu džungle u kojoj preživljavaju samo ‘najjači’? Sve to je daleko od civilizacije dobrote i ljubavi u kojoj bi trebalo štiti slabe i nezaštićene. Kako stvarati civilizaciju dobrote među ljudima koji poznaju samo zakone uspješnosti i brzine, a ne razumiju i ne prihvaćaju žrtvu, samozataju, finoću, poniznost i dobrotu. To se ne uklapa u ‘logiku uspjeha’ koja se zasniva na snazi, ortaštvi i osvajanju. Nasuprot takvom stavu sv. Vinko nudi vrijednosti služenja i bratske ljubavi» rekao je mons. Puljić, istaknuvši da je milosrđe sredstvo najizvornije kršćanske promidžbe.

Nadbiskup je podsjetio i na encikliku Ivana Pavla II. ‘Bogat milosrđem’ istaknuvši da je milosrđe kreativno djelo koje čini civilizaciju ljubavi, uobličenu kroz sedam tjelesnih i sedam duhovnih djela milosrđa: gladnog nahraniti, žednog napojiti, siromaha odjenuti, putnika primiti, bolesnog i utamničenika pohoditi, zarobljenike i prognanike pomagati, mrtve pokopati; dvoumnog savjetovati, neukog poučiti, grešnika ukoriti, žalosnog i nevoljnog utješiti, uvredu oprostiti, nepravdu strpljivo podnositi, za žive i mrtve moliti. «Tih 14 djela milosrđa stvarni su i prepoznatljivi brevijar naših dužnosti prema bližnjemu. I valja ih ne samo napamet učiti nego i provoditi» poručio je mons. Puljić. Sv. Vinko ih je utjelovio i postao simbolom milosrdnog Samarijanca. Poželjevši da po uzoru na sv. Vinka i mi budemo prožeti tim duhom i u djelo provedemo njegov nauk, mons. Puljić je istaknuo Vinkove misli: «Ako deset puta na dan pohodiš jednog bolesnika, ti si deset puta susreo Boga. Kad siromahe promatrate svjetlom vjere, uočit ćete kako ih prati ista sudbina kao i Božjeg Sina koji je odabrao biti siromašan. Zato, ganuti jadom bližnjih moramo težiti i moliti Boga da nam ulije osjećaje milosrđa i smilovanja». Ovogodišnja proslava u ozračju je Vinkovske godine kojom je Vinkovska obitelj obilježila 350. obljetnicu smrti svetih utemeljitelja Vinka Paulskog i Lujze de Marillac. Družba sestara milosrdnica najbrojnija je redovnička zajednica u zadarskoj nadbiskupiji; 33 redovnice djeluju u župama, domovima te Nadbiskupskom i Svećeničkom domu.