BLAGOSLOV NOVOG SAMOSTANA KARMELIĆANKI BSI

Novoizgrađeni samostan ‘Sv. Obitelji’ Karmelićanki Božanskog Srca Isusova u Bibinjama, u kojem se, uz pripadajuće prostore te redovničke kuće nalaze i kapela i dječji vrtić, blagoslovio je u nedjelju 12. rujna na spomen Imena Marijina i Gospe od hrvatskog krsnog zavjeta zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Blagoslovu je prethodilo svečano misno slavlje koje je mons. Puljić predvodio u župnoj crkvi Uznesenja BDM u čijoj se neposrednoj blizini nalazi novi, deseti samostan te Družbe u Hrvatskoj. Karmelićanke BSI u Hrvatskoj djeluju od 1917. g. blagoslovom svoje prve kuće na Ksaverskoj cesti u Zagrebu, nakon što su došle iz Beča, a u Bibinje su došle 14. travnja 1996. g. Svečanost je okupila više desetaka karmelićanki iz cijele Hrvatske, a prigodne riječi su uputili s. Edita, izaslanica vrhovne poglavarice M. Angeline, provincijalka s. Anastazija te glavarica bibinjskog samostana s. Paulina. Zahvalila je bibinjskom župniku don Josipu Radojici Pinčiću za podršku tijekom gradnje, obitelji Dragice i Role Šimunić u čijoj su kući u Bibinjama sestre živjele dvije godine, kad su ih domaćini velikodušno primili riječima ‘Što je naše, to je i vaše’. Najveći dobročinitelj za izgradnju vrtića je ‘Kindermission’ iz Achena, a ‘Kirche in not’ je doprinio izgradnji kapele i dvorane za duhovno vjeronaučne susrete djece i mladih. Materijalno su pomogli i općina Bibinje s načelnikom Ninom Šimunićem, Turistička zajednica Općine i Udruga mladih iz Bibinja organizirali su humanitarni događaj za izgradnju samostana. S. Paulina je zahvalila i resornom ministarstvu na čelu s Božidarom Kalmetom, arhitektima Josipu Vidoviću, Dragi Sobočanu i drugima zaduženima za realizaciju građevinskog projekta.

Toj kontemplativno aktivnoj redovničkoj zajednici koja molitvom i djelovanjem spaja kontemplaciju i akciju čestitao je mons. Puljić, poručivši im «Budite milosrdne ruke Crkve brojnim obiteljima, djeci i siromasima». Sestre to čine stavljajući kontemplativni duh Karmela u konkretan apostolat s napuštenom djecom, obiteljima koje ih pohode i koje i one posjećuju, starijima, u školskoj i župnoj katehezi. Život samostana je doprinos najmlađima i roditeljima i kroz duhovne vježbe, rekla je s. Anastazija, istaknuvši odgovornost odgojne zadaće svih koji su na to pozvani. «Naše geslo i poziv je razveseljavati dragog Boga» rekla je s. Paulina poželjevši da božansko srce bdije nad tim Karmelom čije sestre u duhu proroka Ilije žive s Bogom, a on ih potiče da vrata njihova samostana i srca budu otvorena potrebnima Božjom pomoći i dobrotom. Prve kandidatice iz zadarske nadbiskupije poslao je don Ivan Prenđa, tadašnji župnik Škabrnje, rekla je provincijalka Anastazija. Sve su sestre podsjetile na značajan i izniman doprinos blagopokojnog nadbiskupa Ivana Prenđe koji je nad svime bdio, zauzeto molio i nastojao kod dobročinitelja, pratio tijek gradnje i uložio svoje snage da sestre dobiju bolje uvjete za rad. «U proljeće 1995. g. tadašnjoj vrhovnoj poglavarici M. Katarini nadbiskup Prenđa je izrazio želju da sestre posjete Bibinje i da im pokaže nazacijeljene rane u ratom stradaloj Škabrnji. Pred ruševinama crkve u Škabrnji gorilo je puno uljanica za nevino ubijene. Majka je tada rekla: «Karmel BSI je pozvan činiti zadovoljštinu za zlo učinjeno na ovim prostorima». God. 1996. sestre su došle tu svjedočiti Isusovu ljubav, praštanje, milosrđe i biti potpora obiteljima» rekla je provincijalka Anastazija istaknuvši da je župa Bibinje među rijetkima s više rođenih nego umrlih, te se otvorenošću daru života u Bibinjama Božjim blagoslovom širi i promiče kultura života.