Nadbiskupovo pismo uz početak školske i katehetske godine 2010/2011

Povodom početka nove školske i katehetske godine, zadarski nadbiskup Želimir Puljić uputio je Pismo župnim uredima i katehetama u zadarskoj nadbiskupiji koje je, uz slavlje zaziva Duha Svetog i s najavom rasporeda župnog vjeronauka, pročitano na misama u nedjelju 12. rujna

Svim župnim uredima i katehetama u Zadarskoj nadbiskupiji

6. rujna 2010. oglasilo se zvono i najavilo početak nove školske godine. Tim povodom obraćam se vama, djeco i mladi, koji ste ponovno došli u školske klupe. Pozdravljam vaše učitelje, vjeroučitelje i roditelje i želim blagoslovljen početak školske godine. Već duže vremena raspravlja se o nekim odgojnim i školskim temama: o reformi školstva, o Hrvatskom nacionalnom obrazovnom standardu, o državnoj maturi i drugo. Crkva s interesom prati sve što se tiče odgoja i obrazovanja i smatra kako je škola potrebna. U njoj se djeca uče zajedno živjeti, razgovarati, slušati i međusobno se poštivati. Obrazovanje k tomu uvodi u nove spoznaje, proučava narodne, kulturne i vjerske korijene, pomaže otkrivati  zakone upisane u prirodi i u ljudskoj naravi. Konačno, škola pomaže rasti u dobroti i plemenitosti, te učenjem i radom humanizira vrijeme i prostor u kojem djeca žive. A školski vjeronauk u sklopu Hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda (HNOS) pruža svoj obol u vidu cjelovitog i skladnog razvoja pojedinaca. Valja, međutim, imati na umu da se školsko odgojno djelovanje ne može smatrati ‘čudotvornim lijekom’ kojim bi se rješavalo probleme suvremenog čovjeka i društva. Školi su potrebne obitelji bez čije suradnje nema cjelovitog odgoja.

Dobro je zbog toga što je XXXIV. Katehetski dan u Zadru bio posvećen temi: ‘Roditelji i njihova odgovornost u prenošenju vjere’. Posebice je lijepo što se u radnim skupinama govorilo o ‘obnovi kulture vjerskog života u obitelji’, kao i o ‘odnosu župne zajednice, škole i obitelji’. Obitelj i roditelji, naime, prvi su i glavni odgojitelji djece. Uz njihovu pomoć djeca stječu prve spoznaje i temeljne krjeposti. Zato potičem vas roditelji, uključite se aktivno u rad škole u kojoj se odgajaju vaša djeca. Radujte se njihovim uspjesima, a o vašoj djeci razgovarajte s nastavnicima i odgojiteljima kako bi im skupa mogli pomoći kad se nađu u problemima. Posebice pak, dragi roditelji, molite skupa sa svojom djecom, sudjelujte zajedno na nedjeljnoj misi i potičite ih na dobro sa svom strpljivošću i blagošću. I Bog će blagosloviti vaš trud i nastojanje.

Cijenjeni učitelji, vjeroučitelji i odgojitelji. Koristim ovo pismo zahvaliti vam za vaš odgojni rad i potaknuti vas da budete ustrajni u tom časnom poslu. Surađujte s roditeljima vaših učenika. Pomažite mladima u traganju za smislom života. Znam kako to danas nije nimalo lako. Zadaci i pitanja, o kojima mladi s vama žele razgovarati, vrlo su zahtjevni. Ali i ostvarivi. Otvorite im vrata svoga srca. Osluškujte pažljivo i strpljivo njihova pitanja. I podnosite njihove nesavršenosti. Ali, nadasve, volite svoj posao i svoje đake. Vama pak vjeroučitelji, koji mojim mandatom zastupate ugled Crkve u zbornici i u razredu, uz riječ zahvale upućujem i riječ ohrabrenja koje je apostol Pavao napisao svom učeniku Timoteju: ‘Propovijedaj i uvjeravaj sa svom strpljivošću i poukom; raspiruj milosni dar Božji i izvrši djelo blagovjesničko..’ (2 Tim 4, 2-5). Budite ponosni i zahvalni za povjerenje koje Vam se ukazuje. I budite dostojni svoga poziva i poslanja. Svima pozdrav i blagoslov od Gospodina,

mons. Želimir Puljić, nadbiskup zadarski