ZADAR: ŠESTI BOŽIĆNI KONCERT KLAPA U CRKVI SV. FRANE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šesta smotra zadarskih klapa održana u crkvi Sv. Frane u Zadru u srijedu 4. siječnja okupila je trinaest klapa od kojih je svaka izvela po dvije božićne pjesme iz bogate hrvatske crkveno pučke božićne tradicije. Magnificat s voditeljem N. Smoljan izveo je pjesmu u Betlehemu, MjK Puntadura, U se vrime i Tiha noć (M. Šindija), MK Ponistra, Kog vidješe pastiri i Dvorani neba (L. Subotić), ŽK Škuribanda, Radujte se narodi i Veseli se, Majko Božja (M. Miočić), MjK Maraška, Oj Djetešce i Svim na zemlji (J. Laća), ŽK Kandelora, Spavaj, spavaj Ditiću i Danas se čuje (M. Maksan), MjK Kolajna, Rodilo ti žito i šenica i U se vrime (R. Perović), ŽK Karmel, Kolenda – Sridnje selo, Šolta i Veselje ti navješćujem (M. Miočić), MK Donat Zadar, Tebe pojem i Kad se Isus Ditić (D. Habuš), ŽK Libar Privlaka, Pastorela i Zdravo budi, mladi Kralju (S. Milišić Šoša) i MK Kalelarga, Kad se Isus porodi i Kad se Bog čovik učini (Ž. Morović.) Na kraju su svi izvođači zajedno izveli pjesmu Preveliku radost, (Murter, obr. J. Ćaleta).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ta je smotra bila uvod u festivalsku natjecateljsku večer klapa s božićnim repertoarom koja se 5. siječnja održava u zadarskoj katedrali sv. Stošije prvi put. U obraćanju prisutnima zadarski nadbiskup Želimir Puljić rekao je kako je lijepo u izvedenim pjesmama i oduševljenju koje ljude nosi u božićnom vremenu osjetiti nešto toplo. „Čovjek se sviđa Bogu koji nama dolazi. Bog voli čovjeka, zato je došao. Da razgali naša srca. U božićnom vremenu se osjećamo posebno bliski, dragi, družimo se i pjevamo. Pjesme su i iskazale potrebu Bogu nešto darovati. Darovati svoje srce kako bi nas obasjao svojim blagoslovom“ rekao je mons. Puljić i čestitao mo. Žanu Moroviću što je šestu godinu u nizu okupio klape na taj događaj u organizaciji Zadarske nadbiskupije.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Koliko je vrijedan i upečatljiv taj glazbeni susret, nadbiskup je potvrdio rekavši i kako će svoj dolazak na službu nadbiskupa u Zadru, na pitanje kad je došao, vezati uz taj božićni koncert klapa: „Došao sam u Zadar malo prije nego je maestro Morović počeo s klapskim festivalom božićnih pjesama“. Zahvalio je i čestitao svim izvođačima.   Realizaciju koncerta su pomogli Samostan sv. Frane u Zadru, Zadarska županija i Grad Zadar. Morović je osobito zahvalio samostanu i crkvi sv. Frane što su domaćini tog pukom posjećenog božićnog glazbeno-duhovnog doživljaja. Nakon koncerta svi su izvođači otišli na okrepu u sjemenište ‘Zmajević’.