ZADAR: IZVEDEN ADVENTSKI ORATORIJ ‘ON ĆE DOĆI’ ŠIME MAROVIĆA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Adventski oratorij ‘On će doći’ skladatelja maestra don Šime Marovića izveli su u ponedjeljak 19. prosinca u katedrali sv. Stošije u Zadru Prvostolni mješoviti zbor sv. Dujma iz Splita i solisti, u pratnji komornog puhačkog orkestra i orgulja. Stihovi govore o obećanom Mesiji koji dolazi, poticaju da se pripravi Gospodinu put, Djevici koja će roditi Emanuela obećanog po prorocima. Poziva se na radost i spominje motiv svjetla, svjetlosti koja obasjava tamu zemljane noći. Oratorij je Marović skladao 2009. g. za soliste, zbor, komorni puhački orkestar i orgulje. Prigodni tekstovi su uzeti iz Svetog Pisma i Časoslova, stvaraju ozračje iščekivanja Spasiteljevog rođenja, pružaju utjehu i duhovnu snagu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Došašće je vrijeme čežnje za onim što može najdublje ispuniti i zadovoljiti naše srce. Čežnja je za sv. Augustina temeljno čovjekovo raspoloženje koje je izrekao formulacijom ‘Nemirno je naše srce sve dok se ne smiri u tebi, Bože’. Čovjek u svojoj biti čezne za Bogom. U došašću slavimo dolazak Isusa Krista k nama, njegov dolazak u naše srce, kuca na vrata našeg srca“ rekao je Žan Morović, regens chori zadarske katedrale sv. Stošije u pozdravnom govoru.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Smisao izvođenja tog oratorija je otkriti ljepotu i temeljnu poruku došašća, Spasitelj nam dolazi svaki dan. Otvorimo mu svoje srce. Prepoznajmo ga u potrebnima. Oratorij nam želi još više potaknuti čežnju za Bogom koji dolazi. On je glazbena duhovna obnova kao dio priprave za dolazak Gospodina. Jer jedno je sigurno, On će doći“ rekao je Morović. Istaknuo je da je ime don Šime Marovića u Dalmaciji i šire sinonim za crkvenu glazbu te je zahvalio glazbenicima okupljenima u zajedništvo izvođenja te vrijedne don Šimine tvorevine.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zborom i orkestrom ravnao je mo don Šime Marović, kapelnik katedrale Sv. Dujma u Splitu. Uz Prvostolni mješoviti zbor sv. Dujma, u izvedbi su sudjelovali solisti Marija Bubić Jaman, sopran i Josip Alajbeg, bariton te komorni puhački orkestar u sastavu: Marija Bašić Markotić, flauta, Sanja Milić, oboa, Željko Milić, klarinet, Tomislav Kurte, fagot, Ljudevit Potza, korno i Predrag Svačić, tuba. Za orguljama je svirala mo. s. Mirta Škopljanac Mačina.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Među posjetiteljima su bili i zadarski nadbiskup Želimir Puljić, don Tomislav Ćubelić, župnik splitske katedrale sv. Duje, svećenici, redovništvo i zainteresirani puk koji je pljeskom pozvao zbor i orkestar na još jednu izvedbu. Na dodatnu izvedbu dijela oratorija u čestitci izvođačima pozvao je i nadbiskup Puljić, rekavši da mu se osobito svidio ulomak ‘Ustani, zasini, jer svjetlost tvoja dolazi, nad tobom blista Slava Gospodnja (Iz 60,1).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Osjetili smo bogatstvo duha svetog došašća koje nam najavljuje da će Isus doći. Tekstovima iz Svetog pisma, osobito Izaije, i glazbeno smo naslutili što znači iščekivati, čeznuti, ne samo riječima, nego i evanđeoskim riječima koje smo čuli“ rekao je mons. Puljić zahvalivši izvođačima što su došli i uljepšali sveto vrijeme došašća.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oratorij je izveden u sklopu Krševanovih dana kršćanske kulture Zadarske nadbiskupije. Tom je prigodom Morović najavio tradicionalni Božićni koncert Katedralnog zbora sv. Stošije u zadarskoj katedrali 27. prosinca te Festival klapske božićne pisme koji se ove godine prvi put u specifičnom dvodnevnom izvođenju održava 4. siječnja u crkvi Sv. Frane i 5. siječnja u katedrali sv. Stošije.

F1