ZADAR: OBRED PALJENJA ČETVRTE ADVENTSKE SVIJEĆE U CRKVI SV. ŠIME

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obred paljenja četvrte adventske svijeće u crkvi sv. Šime u Zadru u subotu 17. prosinca predvodio je zadarski nadbiskup Želimir Puljić, a svijeću je upalio zadarski gradonačelnik Božidar Kalmeta. U nagovoru je nadbiskup rekao da se kroz četiri nedjelje u hodu do Božića vodi na početke povijesti kad je Bog nakon pada prvih ljudi najavio dolazak nove Eve i novog Adama. U tumačenju što je Bog naumio, kad će se i kako ostvariti, pomažu nam veliki pisci Starog zavjeta, veliki proroci, među kojima se osobito ističe Izaija koji je cijelo vrijeme došašća pratio naše pripreme za dolazak Sina Božjeg.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Izaija je najupečatljivije vidio i predkazao, a mlad je počeo prorokovati u vrlo teško vrijeme Babilonskog sužanjstva. Bio je velika utjeha svom narodu, tješio ih je, govorio i najavljivao. Prve nedjelje, kad je puk zanosan da će se dogoditi što je Bog davno najavio, rekao je ‘Pođimo radosni na goru Gospodnju’. Ta nam je slika trajno potrebna u svakodnevnom životu. Pred svojim brigama, stresovima i zauzetosti, prorok nas poziva da pođemo na goru Gospodnju. S brda se bolje i više vidi, bliže smo nebu i Bogu, lakše ga čujemo. To Izaija doziva“ rekao je mons. Puljić, istaknuvši da to predlaže liturgija u svetom vremenu došašća: da se povučemo, pođemo na goru Gospodnju.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Izaija ide dalje. U drugu nedjelju došašća je najavio da će vrijeme kad će doći Mesija biti sasvim drugačije. Rekao je to u slikama. Kad se rodi Mesija, vuk i janje će biti zajedno, ris, lav i kozlić će zajedno pasti a dijete će ih voditi. Nemoguće. Ali Bogu je sve moguće. Tu je poruka Mesije. Blizu je, dolazi“ rekao je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na treću nedjelju došašća čuli smo zadnjeg proroka, Ivana Krstitelja, za kojeg će Isus reći da se takav od žene nije rodio. „Da ga je tako pohvalio, Isusu se kod Ivana svidjela njegova načelnost, skromnost i oduševljenje za Božje stvari. Nije se plašio, drhtao. Optužen je, a Ivan je velik jer se borio za Božji zakon, za Božja prava, za Božju sliku o čovjeku i njegovoj budućnosti. I nastradao je. Najveći od zadnjih proroka je mučen“ rekao je nadbiskup, dodavši da njime liturgija poručuje Isusovim sljedbenicima da u ovom svijetu budu sol zemlje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Ne dajte se zavoditi, ne plašite se. Borite se ne samo za svoja ljudska prava, nego prvenstveno i za Božja prava“ potaknuo je mons. Puljić. Četvrte nedjelje došašća dolazi ostvarenje. „Mesija je tu i pokazuje se Sveta obitelj, Marija i Josip u paru. Marija je nova Eva koja je svojim ‘Da’ pokazala kako s Božjim planovima treba surađivati. Marijino ‘Evo me, Neka mi bude’ razlog je onoga što slavimo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hvala Marijo što si pristala i što si s Bogom surađivala. Kao što je velika Marija, velik je i Josip. Pošten čovjek kojeg anđeo tješi da se ne boji uzeti Mariju za ženu. To je Božje djelo, Josip će biti poočim djeteta i zvat će se Emanuel, Bog s nama“ rekao je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obilazeći župe na misama zornicama, nadbiskup je rekao da mu se svidjelo što su ljudi shvatili da se za Božić najprije tako pripravlja. „Ranom zorom doći zapjevati Gospodinu. Iščekujući njega i njegov milosni susret u ispovijedi, kad će nam velikodušno reći da su nam oprošteni grijesi. Neka i nama bude pomoć neba kao što su bili na pomoć Izaiji, Ivanu Krstitelju i Josipu, dani u kojima smo se pripremali za Isusov dolazak. Neka Gospodin dođe u naše srce da nam cijela godina bude njime blagoslovljena“ poželio je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pjevanje su predvodili članovi Katedralnog zbora sv. Stošije i župnog zbora sv. Šime pod ravnanjem Žana Morovića.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nakon obreda paljenja svijeće, prisutni vjernici su s upraviteljem svetišta mons. Josipom Lenkićem otišli na fritule i čaj u obližnju konobu Skoblar, koja tradicionalno svake subote zadnjih godina daruje i počasti vjernike svojim gostoprimstvom nakon završetka tog adventskog obreda.