50 GODINA SVEĆENIŠTVA DON JOSIPA MUSTAĆA

Don Josip Mustać proslavio je 50 godina svećeništva misnim slavljem u rodnoj župi Privlaka, u crkvi Rođenja BDM koja je među najljepšim primjerima izvorne klasicističke arhitekture u Dalmaciji, u nedjelju 18. srpnja. Tog je datuma prije 45 godina preuzeo i službu župnika Perušića gdje još uvijek služi kao svećenik Gospićko-senjske biskupije. Nećak slavljenika mons. Ivan Mustać propovijedao je na misi koju je animirao župni zbor iz Perušića. Jubilarac je zahvalio privlačkom župniku Anti Soriću na poticaju da proslavi vrijedni jubilej pokraj oltara Male Gospe gdje je kao dječak rado ministrirao. “Hvala Bogu koji razveseljuje moju mladost i moju starost. Pred Bogom se uvijek može biti mlad” rekao je don Josip čiji je nećak Ivan Mustać otkrio ključ stričeva zvanja: “Rekao mi je da je ono plod smrti don Eugena Šutrina”. Don Josip je podsjetio da je s kolegama iz škole često molio, osobito u Sebačevu, “mjestu gdje su bili lokvica krvi, naočale i šešir hrabrog svećnika koji je život položio za vjeru i Krista”. Bio je to don Eugen Šutrin, privlački župnik par dana kojeg su 1945. g. ubili komunisti u šumi u Privlaci. Don Josip se sjetio povorke ljudi u ispraćaju ubijenog župnika. “Toliko naroda je krenulo u Sebačevo. Kao dječak brzo sam trčao, stigao tamo među prvima i sve snimio svojim očima. Nije lako pala moja odluka, a svećenika treba. Kad vidite toliki narod koji treba svećenika…” rekao je don Josip istaknuvši  potrebu i ovog vremena za svećenicima. “Punite crkve, molite za svećenike. Kad masa svijeta gleda, netko će se iz te sredine odvažiti. Ako budete jednodušni i ne potrudite se, ako ne idete u crkvu i ne mislite jeste li potrebni svom narodu, kako će se rađati zvanje” upitao je jubilarac naglasivši da je svećenik iz naroda uzet i narodu poslan. Nije lagano odlučio, uz pitanja ‘Što će biti sa mnom?; al’ nisu samo don Eugena ubili, nego 650 svećenika. Možda će i mene… Tada za toliko ubijenih svećenika nisam znao; možda i bolje, možda bih se uplašio” rekao je don Josip. U riječkom sjemeništu završio je gimnaziju, u Pazinu teološki studij i prije 50 godina pojavio se pred pukom iz kojeg je potekao. “Na mene su puno utjecali podrška vjernika i molitva pobožnih ljudi, te sam i za svećeničko geslo uzeo liturgijsku molitvu iz mise ‘Molite braćo da moja i vaša žrtva bude Bogu ugodna’. Srcem i dušom povezan sam s vama, pratite me molitvom a ja ću biti s vama” potaknuo je don Josip Privlačane dodavši ipak da je 45 godina Ličanin. Kod slavlja mlade mise 1960. g. savjetovali su mu da bude oprezan, bez izjava, jer su ih pratili. “Kad smo šetali Zadrom netko me samo zazvao ‘Mustać’. Bila je to UDBA. Na mladoj misi zbog mnoštva naroda  htjeli smo oltar postaviti izvan crkve, ali došla je milicija i zabranila: ‘Budete li vani držali misu, pucat ćemo!'” rekao je don Josip podsjetivši da su i sličice koje su se dijelile uzimali ljudima iz ruku, bacali kamenje i druge nezgode. Slavljenik je zahvalio Bogu, narodu iz kojeg je ponikao i pratio ga molitvom, roditeljima, braći i rodbini na podršci. Zahvalio je i župnicima, Antunu Stjepanu i Toniju Segariću koji ga je krstio. Don Josip je rođen 5. rujna 1935. g. u obitelji sa sedmero djece Josipa i Marije rođ. Rumora. Služio je u župama Cvitović kod Slunja, Drežnik grad, Rakovica i Vaganac kod Plitvičkih jezera, predan zagovoru Marije uz zavjet “Na putu života Marijo ti mi sjaj”.