ZADAR: SVEĆENIČKO REĐENJE DON ANTE DRAŽINE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Don Antu Dražinu, rektora Nadbiskupskog sjemeništa ‘Zmajević’ u Zadru rodom iz župe sv. Ivana Krstitelja Gorica – Raštane, za svećenika je zaredio zadarski nadbiskup Želimir Puljić za vrijeme svečanog misnog slavlja u subotu 25. lipnja u katedrali sv. Stošije u Zadru. „Bog zove i bira, a čovjek odgovara. Svećeničko zvanje spada u misterij vjere, jer ono je dar i otajstvo, kako je rekao Ivan Pavao II. U njegovu rađanju i hodu uključeni su Bog i čovjek, obitelj i zajednica vjernika“ rekao je mons. Puljić u propovijedi, istaknuvši da Bog prvi započinje razgovor i očekuje odgovor. On čovjeka osobno zna i slobodno poziva.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Iako Bog bira i poziva, nije uvijek lako ni jednostavno odlučiti se i prihvatiti Božji poziv. Odlučujuće je nadahnuće i poticaj „Ne boj se; odvaži se!“. Ne boj se svoje slabosti, kad Bog zove. Predaj mu se, jer on koji nas jača, sve može. Poziv je dar neba i milost, a odgovor je osobna stvar pojedinca i ne može se dogoditi po delegaciji. Uz to, on je potpun i trajan“ rekao je nadbiskup Puljić, istaknuvši da apostolski rad i samozatajno služenje svećenika zaslužuju pozornost i zahvalu vjernika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ređeniku je poželio da bude čovjek molitve, rada i reda, da ne zaboravi kako ređenjem postaje molitelj i predmolitelj, zagovornik i odvjetnik povjerenih duša.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Moli pobožno i sabrano, odano i zauzeto za sebe i druge, na misi, drugim liturgijskim pobožnostima, u molitvi časoslova. Ne zaboravljaj krunicu i čitanje Svetog Pisma. Radi, moli i drži se reda, staro je monaško pravilo koje nije izgubilo na svojoj važnosti i aktualnosti“ istaknuo je mons. Puljić u obraćanju don Anti, ohrabrivši ga da čuva čistoću, da ga ne zavede prirodni i instinktivni čovjek, da njegove riječi budu jasne, čiste i bistre, da ćudorednim izlaganjem upućuje slušatelje prema vrelu života.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Živimo u svijetu u kojem se moralne vrijednosti olako otpisuju, a grijeh i devijacije besramno nude i obrazlažu kao pravo i vrlina. Crkva suočena s pritiscima i podmuklim zavođenjima koja ruše ono što je moralno i pristojno, traži hrabre i zauzete svjedoke koji znaju komu su povjerovali. Koji se ne boje govoriti, naučavati i prenositi na nova pokoljenja što su primili od Gospodina, uz rizik da budu ismijani i opisani kao ljudi iz Srednjeg vijeka, netolerantni i bez razumijevanja, a u sukobu s proklamiranim zakonom o diskriminaciji“ upozorio je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poželio je da ređenik bude na visini zadataka koje mu Crkva povjerava, da mu molitva Božanskog časoslova, navještaj Radosne vijesti i dijeljenje svetih otajstava pomognu biti svjesnim onoga što radi, „kako bi druge učio što sam vjeruje te se suobličavao otajstvu križa Gospodnjega.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Neka ga Duh Sveti obuče silom odozgor, obdari poniznošću srca, postojanošću duha i pouzdanjem u Boga“ rekao je mons. Puljić, dodavši kako je prostracija ređenika pred oltarom, dok prisutni zazivaju svece i blaženike, vanjski izraz naše nemoći i molitve za Božjeg odabranika svećenika koji je dar Crkvi, narodu i nadbiskupiji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nadbiskup je potaknuo na molitvu da svećenik bude dar ljubavi bez koristoljublja, da se dariva bez pridržaja, nesebično, da služi bez uvjetovanja i da Gospodin do kraja izvede što je počeo na njegovom krštenju. Mladu misu don Ante će slaviti 10. srpnja u župnoj crkvi u Gorici.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na kraju mise s još troje mladomisnika iz Hrvatske, svima je udijelio mladomisnički blagoslov. U slavlju su sudjelovali svećenici Zadarske nadbiskupije, obitelj, rodbina i prijatelji ređenika, kao i KUD iz Gorice u narodnoj nošnji.