„Ma čija nam knjiga života dopala u ruke, valja nam se s njome upoznavati s poštovanjem. Nijednu stranicu ne procjenjivati izdvojeno od ostalih, otvarati i zatvarati s nemarom ili prijezirom. Jer u svakoj je sadržan isti blagoslov i u svakoj je ukoričena ista Ljubav“ poručila je Zara Miočić u ime učenika Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar na svečanosti zadnjeg dana nastave u petak 10. lipnja u sportskoj dvorani te škole. Na susretu su sudjelovali učenici, profesori i djelatnici škole predvođeni ravnateljem mr. don Antom Sorićem, roditelji, rektor Sjemeništa ‘Zmajević’ don Ante Dražina te zadarski nadbiskup Želimir Puljić koji je maturantima gimnazije uručio svjedodžbe i nagrade odlikašima.
Voditelj programa Ratko Rušev je rekao: „S Bogom smo započeli ovu godinu, s Bogom je i završavamo, zahvalni na svim darovima, snazi, ljubavi i milosrđu koje nam pruža kroz cijeli život“. Marko Brzović je ukazao na poruku milosrđa, a Matea Kaleb pojasnila geslo škole koje glasi ‘Zajedno stvarajmo bolji svijet’. I njihov školski časopis se zove ‘Bolji svijet’.
„Mi stvaramo bolji svijet. Kad otvorimo naš list, pršte duhovne obnove, terenske nastave, nagradni izleti, međunarodne suradnje, naše svojestveno obilježavanje blagdana, kutak za učenike koji dijele umjetnosti. Na svakoj slici nasmijana lica koja zajedništvom pridonose boljem svijetu. Nije potrebno objaviti članak ili pojaviti se na slici u časopisu da bi bio aktivni sudionik u toj plemenitoj ulozi. Vrline svakog učenika, zalaganje i rad u školi, sve se to cijeni i doprinosi boljem svijetu“ rekla je Kaleb. Učenici su pohvalili i osobito zahvalili volonterima među njima. „Činiti nekoga sretnim i time nagraditi dušu, a ne džep, najljepše je i osjećaj koji ispunja. Osmijeh na licu čovjeka sva je nagrada koja je potrebna. Dok pomažete drugima, sigurno ste osjetili da se nekom uzvišenom dozom empatije pomaže i vama“.
Učenicima su se obratili i razrednici maturanata, Željka Jadrošić (4. a), prof. kemije i biologije i Ivan Nižić (4.b), prof. engleskog i talijanskog jezika. „Biti razrednik znači biti otac, majka, prijatelj, psiholog, zaštitnik. Sate ste proveli u razgovoru s nama i roditeljima, borili se i brinuli za nas, pratili nas u odrastanju“ zahvalno su rekli učenici. Nižiću je to prva generacija maturanata te je poručio: „Ono što bih želio da ponesete iz škole u svijet nije konjunktiv imperfekta talijanskog, ni pogodbene rečenice engleskog jezika. Sa sobom bi trebali ponijeti: Budite milosrdni kao što je Otac vaš milosrdan. Ne sudite i nećete biti suđeni. Praštajte i oprostit će vam se. Dajte i dat će vam se“. U ime učenika, prisutnima se obratila Iva Knežević koja nije nijedan sat izostala s nastave.
„Iz škole izlazimo drugačiji, u pozitivnom smislu. Bogatiji znanjem, odgovorniji, zreliji. Ne bismo bili izgrađene osobe da iza nas nisu stajali ljudi koji su nas učili znanju, ali i kako živjeti životom punim ljubavi, predanosti“ rekla je Knežević zahvalivši djelatnicima gimnazije što su ih ohrabrivali, pomagali, bili uz njih kad su se smijali i kad im je bilo teško, uvijek spremni za njih. Zahvalila je profesorima na uloženoj ljubavi i trudu, što su ih učili školsko i životno znanje. „Hvala što ste iz nas izvlačili najbolje. U razgovorima je bilo savjeta, opaski, malo ljutnje i poticaja koji su nas usmjerili dobrome. Hvala ravnatelju što se u godinu dana trudio da se u školi osjećamo što ugodnije i opuštenije. Hvala i nadbiskupu što nas je približio Bogu i Božjoj riječi i pokazao kako cijeniti istinske vrijednosti“ rekla je Knežević, svima poželjevši uspjeh i blagoslov.
Nadbiskup Puljić je istaknuo značaj obiteljske atmosfere koju škola stvara rekavši da profesori trebaju biti oslonac učenicima, djelovati očinski, odgovorno i učiteljski. U prigodnom obraćanju je govorio o poticajima pape Franje u Godini milosrđa. „Vraća nas temeljima, izvoru, božanskom srcu koje je za nas kucalo, za nas život dalo. Svoju krv je prolio, kako bismo mi bili bolji“ rekao je nadbiskup, dodavši da su učenici u školi rasli i osjetili okruženje koje ih je na to poticalo. „Papa Franjo pozvao je sve da krenemo na hodočašće.
Jedno od važnijih je oprosničko hodočašće. Prva stepenica je ne suditi. Mi smo spremni i to je najlakše, osuditi, otpisati, ništa ne valja. Ako ne osuđujemo, kadri smo poći na drugu stepenicu. A to je da u onome koji nam nije drag, simpatičan, govorimo negativno o njemu, otkrijemo zrnce dobrote i lijepoga. Isus je zato došao, da otkrivamo jedni kod drugih plemenitost, dobrotu, a ne strah, predrasude i otpisivanje. Ako uspijemo prevladati te dvije stepenice, na trećoj smo kadri oprostiti. Kako je lijepo moći oprostiti. Ali i moliti za oproštenje. Griješimo, druge vrijeđamo, nanosimo loše, pa biti kadar reći, ‘Molim te oprosti’. Neka naš život bude hvala i oprosti“ potaknuo je mons. Puljić.
Nagradu za najčitača u protekloj šk. godini, zbog najviše pročitanih knjiga, dobile su Marta Knežević i Tea Laszowski. Početkom ovoga ožujka školska knjižnica gimnazije raspisala je literarni natječaj u pisanju poetskih i proznih tekstova o temi ‘Idem i ja’. Najviše bodova su dobili tekstovi Matee Kaleb ‘1917.’ i Magdalene Ivanko ‘Ja samo spavam’ te je i njima uručena nagrada. Zbor Gimnazije ove je godine ostvario brojne nastupe u Hrvatskoj i inozemstvu. Na svečanosti je izveo pjesmu ‘Wade in the water’, a muški dio zbora pjesmu ‘Agni parthene’. Ujedno je to bio oproštajni nastup zbora s njihovom voditeljicom, profesoricom Nelom Šarić, opernom pjevačicom koja odlazi na glazbeno usavršavanje u Cardiff.
Prije programa u školi, učenici i profesori sudjelovali su na misnom slavlju u katedrali sv. Stošije koje je predvodio mons. Puljić. Nadbiskup je svima udijelio blagoslov i na kraju svečanosti u dvorani Klasične gimnazije Ivan Pavao II. Zadar.
Ines Grbić