KONCERT ‘KLAPSKI POZDRAV GOSPI’ U NINU

Klapa Condura

Koncert ‘Klapski pozdrav Gospi’ u subotu 30. travnja u župnoj crkvi sv. Anselma u Ninu predstavio je marijansku klapsku baštinu u svom pučkom izričaju molitvi i zahvala Mariji. Bio je to pjevani susret molitve i hvale Majke Božje, tako tematski posvećen Gospi prvi put održan u Ninu kao marjanskom svetištu. Stihovi pjesama častili su Gospin život, muku i trpljenje ali i slavili njen u nebu proslavljeni život i zahvaljivali za pratnju koju kao Majka Spasitelja i Crkve pruža vjernicima. Muška klapa Condura iz Nina otvorila je koncert skladbom Zdravo Majko Djevice i zatvorila ga hodočasničkom pjesmom Dobra Majko sa Zečeva. Ženske klape Luna (Kožino) izvele su Čuj nas Majko i Gospi od žalosti, Peružini (Pag) Tebje pojem i Zdrava Kraljice, Kandelora (Zemunik) Čuj vruću molbu i Ave Maria, Libar (Privlaka) Versi i Pannona iz Đakova: S visokoga neba je došao, Ave Mari Arkadelt, Bogorodice Djevo i Tebe tražimo.

„Već pet stoljeća među pukom u Ninu osjeća se duhovna prisutnost i majčinski zagovor čudotvorne Gospe od Zečeva. To je neumorna i bliska majčinska prisutnost kroz svu petostoljetnu povijest u njenom i našem svetištu. Majčinsku blizinu i ljubav Gospe osjetit ćemo i ovih dana svi zajedno s hodočasnicima koji iz godine u godinu, iz dana u dan hodočaste na ovo sveto mjesto“ rekao je voditelj večeri Stjepan Magaš, koji je uz ninskog župnika Božu Barišića i ostale, član ninske klape Condura. „Ako bi netko želio izdvojiti najmediteranskiji, najdalmatinskiji od svih hrvatskih glazbenih fenomena, zacijelo bi se odlučio za klapsko pjevanje koje predstavlja idealan spoj tradicijskog i popularnog, s pozitivnom težnjom širenja izvan granica Dalmacije i izvan zamišljenih mediteranskih granica. Svima neka je ugodno u ljepoti tenora, baritona i basa, soprana i alta, u duhovnim klapskim pjesmama posvećenima nebeskoj Majci i Gospi od Zečeva“ rekao je Magaš istaknuvši da su i te klape svojim marljivim radom i nastupima utkale sebe u hrvatsko klapsko stvaralaštvo.