Blagdan sv. Marka proslavljen je u ponedjeljak 25. travnja misnim slavljem u crkvi sv. Nikole koja se nalazi na humku na lokaciji polja Prahulje između Nina i Zatona. Ninski župnik Božo Barišić predvodio je misu i ophod oko crkve za vrijeme kojeg su pjevane litanije Svih svetih.
Predvođeni križem, puk se četiri puta zaustavio, a u molitvi Bogu da blagoslovi zemlju, plodove rada i ljude koji je obrađuju, don Božo je blagoslovljenom vodom poškropio i okadio okruženje te crkve gdje Ninjani i Zatoni imaju polja i ispašu.
Crkva sv. Nikole datira iz 11./12. st. i jedini je sačuvani primjerak ranoromaničke arhitekture takvog oblika u Dalmaciji. Među najpoznatijim je simbolima crkvene baštine u Hrvatskoj. Mise se u njoj godišnje služe na blagdane sv. Nikole i sv. Marka, kada skupina vjernika iz Nina pješice hodočasti do crkve, putem moleći krunicu.
„Svojim svjedočanstvom vjere sv. Marko je bio svjetiljka jer je iz njegova života isijavalo svjetlo Isusa Krista koji je rekao ‘Ja sam svjetlost svijeta. U njemu se nasljedovanje Krista ispunilo u svetosti te nam svijetli kao uzor kršćanske vjernosti i ustrajne hrabrosti svjedočenja života za Isusa“ rekao je don Božo, ističući da su život i žrtva sv. Marka imali smisao u odvažnom kršćanskom svjedočenju.
„Kao Isusovi učenici, od Marka možemo naučiti darivati se, svjedočiti i žrtvovati. Molimo da nam Bog podari po zagovoru sv. Marka svjetlo Evanđelja kojim će gorjeti i svjetiljka naše kršćanske vjernosti. Po njegovom zagovoru neka Gospodin povrati ljepotu našoj svakodnevnici koja se ne boji svjedočenja, žrtve i darivanja“ potaknuo je don Božo. Istaknuvši da je kršćanin pozvan darivati što je primio: ljubav kojom je ljubljen, milost kojom je zamilovan, blizinu koja mu je blizu, Boga kojim je ispunjeno njegovo biće, upozorio je da nas ovo vrijeme stalno obasipa nekim darivanjima: kupi dva dobiješ tri, nauči jezik bez muke, smršavi u petanest dana i slično.
„Kršćanin je pozvan darivati drugačije i drugo. Ne lagane i površne stvari, nego novu stvarnost koja od nas traži žrtvu, okretanje Bogu. Samo Bog može napraviti put u pustinji“ rekao je don Božo. Svjedočiti se može ako smo bili svjedoci nečega ili nekoga. „Svjedoči se uvijek za nekoga ili protiv nekoga. Za kršćanina svjedočiti znači riječima i životom staviti se na stranu Boga. Svojim djelima, ponašanjem, molitvom činiti da stvarnost neba bude prisutna i vidljiva među nama. Čovjeku su potrebni hrabri svjedoci kao putokaz prema Gospodinu.
Zamka je da nekad umjesto da budemo putokaz, postavimo sebe kao put ili cilj. Kao svjedoci moramo upućivati na Krista koji nam u istini pokazuje put života“ potaknuo je don Božo. Žrtvovati se može ako nismo tjeskobno zabrinuti za sebe.
„Kršćanin je pozvan žrtvovati se za pritisnute bolešću, strahom, tjeskobom, drogom, kockom. Ne može se žrtvovati za druge ako se misli samo na sebe. Ako strahujemo nad vlastitim životom, nemamo hrabrosti boriti se za živote onih koje nam je darovala Očeva ljubav“ istaknuo je don Božo.
Crkva sv. Nikole, zidana uslojenim manjim kamenjem, jedini je tako sačuvani primjerak romaničke arhitekture, centralnog tlocrta i križno-rebrasta svoda iz 11./12. st. Svakodnevno je nezaobilazno odredište brojnih turista i prolaznika zbog njenog jedinstvenog trolisnog tloctra malih dimenzija i kupolastog svoda pojačanog rebrastim lukovima. Nazvana je i najromantičnijim spomenikom ninske povijesti čemu doprinosi i izuzetan zalazak sunca odatle doživljen.
Brežuljak na kojem je izgrađena nalazi se u krunidbenom polju Prahulje. U Ninu se krunilo sedam kraljeva, a prigodom krunidbe okrunjeni vladar bi u pratnji dojahao do crkve sv. Nikole gdje bi se predstavio narodu. U znak svoje kraljevske vlasti s tog bi humka mačem zasjekao na četiri strane svijeta.
Unutar tog zemljanog humka nalaze se još neistraženi prapovijesni grobovi. U vrijeme ratova s Turcima, zbog opasnosti od njihovih osvajanja, nad kupolom crkvice je naknadno u 16./17. st. dograđena obrambena kula s kruništem, sa osam zubaca koje je služilo kao izvidnica.
Ines Grbić