CVJETNICA U ZADRU

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na Cvjetnicu, nedjelju Muke Gospodnje 20. ožujka, u prisutnosti vjernika u crkvi sv. Marije u Zadru kod benediktinki, zadarski nadbiskup Želimir Puljić blagoslovio je maslinove grančice. Nakon obreda blagoslova, nadbiskup, svećenici i puk išli su u procesiji do katedrale sv. Stošije, gdje je mons. Puljić predvodio misno slavlje na kojem je pjevana Muka našeg Gospodina po Luki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

“Sin Božji dolazi s nebesa na zemlju, iz krila Oca životvorca u zagrljaj smrti. To je neshvatljivo otajstvo najdubljeg poniženja po kojem ga je Bog ujedno i uzvisio“ istaknuo je mons. Puljić u propovijedi, rekavši da u silnom mnoštvu koje je išlo za Mesijom vidimo mučenike, velikane povijesti koji su cijenili slobodu duha i nisu se bojali okova, poput bl. Alojzija Stepinca, ne želeći da se okuje evanđelje. To su neznatni, nezapaženi, samozatajni svjedoci u svim životnim sredinama i mjestima, školama, tvornicama, kojima su se kao Isusu mnogi podrugivali, jer su svjedočili vjeru, rekao je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Osobito potresnim doživio je Isusovu riječ „Ali ovo je vaš čas. Ovo je čas tame“, kad je vojska s toljagama došla pred Isusa u Getsemanski vrt, kao da je razbojnik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Ali, to je njihov čas tame. Taj je narod i pred Pilatom dok pokušava spasiti Isusa. Pilat moli narod da to uvaži jer na Isusu ne nalazi krivice. Taj čas tame potamnio je srca i savjesti onog svijeta“ rekao je nadbiskup.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poželio je da u Godini milosrđa svi osjete naklonost nebeskog Oca prema ljudima. Mnogi skrušeni, ponizni, prezreni se kaju, obraćaju i žele Isusovu zaštitu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Bog ne gleda na naše bezakonje nego na raskajano srce koje neće prezreti. Spašeni razbojnik pokazuje Isusov sućutan odnos prema grešniku. Odvaži se i pođi ususret Isusu. Daj mu svoje grijehe kao posebno što se Gospodinu sviđa, kad ih želi, želi da mu ih predamo“ potaknuo je nadbiskup, upitavši shvaćamo li Isusovu poruku da nije došao zvati pravednike, nego grešnike.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Jesmo li kadri priuštiti radost u nebu zbog obraćenja grešnika?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Premalo poznajemo dimenzije božanskog milosrdnog srca. Samo u toj dimenziji dobrote i milosrđa moguće je živjeti kršćanski“ istaknuo je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pritom je podsjetio na primjer Petra koji je Isusa kod Ceazreje odgovarao da ne ide u Jeruzalem, da se takva patnja Učitelju ne može dogoditi. „Isus mu kaže, Ne govori tako, to je od tvoje pameti , ne od nebeskog Oca. Toga Petra Isus odabire i na njemu gradi Crkvu, a u dvorištu velikog svećenika je rekao da Krista nikad nije sreo. No, nakon uskrsnuća, prije povratka Ocu, Isus se baš Petru ukazuje i pita ga voli li ga. Dirnula ga je Petrova ispovijest, ‘Da Učitelju, ti sve znaš. Tebi je sve poznato’.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Petar skrušena srca ispovijeda da ljubi svog Gospodina“ rekao je nadbiskup Puljić, istaknuvši:  „Kajanje, oproštenje i ljubav je troplet po kojem se prepoznaju Isusovi učenici, sljedbenici i Kristova Crkva. Papa Franjo želi ražariti osjećaj kajanja, sposobnost oproštenja jednih prema drugima i sposobnost ljubavi jednih za druge. Hvala ti, Isuse, za tu spoznaju, tvoju muku i tvoje praštanje. Pomozi da spoznamo svoje grijehe, da tražimo tvoje milosrđe i milost. To nam je dovoljno i ne treba nam ništa više“.