KRIŽNI PUT VJERNIKA ZADARSKE NADBISKUPIJE GRADSKOM RIVOM

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Križni put vjernika Zadarske nadbiskupije u nedjelju 13. ožujka koji je predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić okupio je brojne vjernike koji su se odazvali sudjelovanjem u još većem broju od prošlogodišnjeg, kad je prvi put uzduž rive održan. Pobožnost je počela u crkvi sv. Dimitrija u Zadru. Procesija s križem išla je zadarskom rivom do crkve sv. Frane gdje je nadbiskup Puljić uputio blagoslov s križem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U pobožnosti su sudjelovali i svećenici koji su išli za križem, a razmatranja na postajama čitali su svećenici, redovnice, sjemeništarci i vjernici laici, predstavnici gradskih župa. U nagovoru na kraju križnog puta u crkvi sv. Frane, mons. Puljić je rekao da je treća ura na Golgoti bila najbezumnije ljudsko djelo, kad je uzvisinu pokraj Jeruzalema oblila božanska krv nevinog Božjeg Jaganjca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Događaj muke, razapinjanja i smrti davno se zbio. Ali njegova jeka i danas se čuje. Svi smo obuhvaćeni u događaju Isusovog trpljenja i muke. Jer i mi smo Gospodina osudili svojim zlim življenjem, pa je padao pod teretom naših grijeha. Dok zemlja cvili, a hramska zavjesa puca od vrha do dna, Isusovo srce razdire se od bola jer njegov narod ga muči i razapinje“ rekao je mons. Puljić, dodavši da se prijekor ‘Puče moj, što učinih tebi, u čemu ožalostih tebe’ ne odnosi na Židove koji su Krista uhitili, mučili i razapeli, nego su i naše krivnje i grijesi, utkani u Judinoj izdaji, Pilatovoj osudi, Malkovom šamaru, Petrovoj zataji, u bijesu svjetine i okrutnosti vojnika.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Osobito smo mi muškarci, Kriste, bili aktivni sudionici procesa i tvoje osude. Preko učenika Jude smo te izdali, preko političara Pilata osudili, preko vojnika mučili i razapeli. To je naša bijedna muška uloga u tvojoj muci i umiranju.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Smijemo li iznijeti olakšavajuću okolnost u našu mušku obranu? Preko Josipa iz Arimateje skinuli smo te s križa i položili u grob. Uzmi nam to za dobro i udijeli nam oproštenje za naše grubosti, vrijeđanja i psovke, usrdno te molimo“ rekao je nadbiskup. Istaknuo je i da su žene pozvane na odgovornost, i one su s razjarenom svjetinom vikale ‘Raspni ga’, pa se ni Pilat ni Kaifa nisu usudili drugačije razmišljati, osim osude i razapinjanja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

No obranu žene predstavlja pokušaj nagovaranja žene Pilata da Isusa oslobodi osude. Veronika je rupcem obrisala Isusovo iznakaženo lice, a pobožne žene u pratnji do Golgote oplakale su Kristovu muku i stradanje. Nadbiskup Puljić je zamolio Isusa da oprosti naše grijehe zavođenja, nečednosti, svadljivosti, zavisti, ogovaranja i klevete, rekavši da križ i trpljenje nisu bili glavna namjera Isusovog dolaska na svijet, nego spasenje, uskrsnuće i život vječni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Ali, nema drugog puta koji bi tamo vodio, osim onoga preko Maslinske Gore, Golgote i Kalvarije. Do velikih stvari u životu dolazi se preko tih strmina. S križem dolazi i blagoslov. Križ je naš lijek i snaga, utjeha i nadahnuće“ poručio je mons. Puljić.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Razmatrao se tekst don Ante Mateljana, u kojim se četrnaest postaja križnog puta povezuje s četrnaest koraka ljudske svakodnevice. U molitvi da Isusa sućutnim srcem s Majkom Marijom pratimo na njegovom križnom putu, predane su nakane osobito za patnike i bolesnike, da osjete snagu Isusove blizine po riječi: „Krist je trpio za vas i ostavio vam primjer da idete stopama njegovim… On u tijelu svom grijehe naše ponese na drvo da umrijevši grijesima pravednosti živimo“.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Ohrabri nas i pomozi da slijedimo tebe koji si put, istina i život naš. Molimo te, ostani trajno s nama na križnim putovima našeg osobnog, obiteljskog i narodnog života“ istaknuto je u molitvi križnog puta.